New York zavedl minimální mzdu pro taxikáře Uberu

New York se stal prvním americkým městem, které zavedlo minimální mzdu pro řidiče přepravních služeb Uber a Lyft. Zákonodárci města se pro tento krok rozhodli, aby mohli lépe bránit vykořisťování řidičů a zároveň tak ocenili jejich práci. O novince informoval server Business Insider.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
7/12/2018

Městská komise pro taxi a limuzíny (TLC) informovala, že zavedla nová pravidla, která budou vyžadovat, aby řidiči alternativních taxislužeb dostávali minimální mzdu. Opatření se týká řidičů, pro které je tato práce hlavním zdrojem příjmů.

Řidiči služeb Uber a Lyft si tak nově vydělají minimálně 27,86 dolarů, v přepočtu 632 korun. Po odečtení všech výdajů pak bude tak jejich minimální čistá hodinová mzda 17,22 dolarů, v přepočtu 391 Kč. Reakce na nové opatření je pozitivní, objevily se však i názory, které tvrdí, že nová výše minimální mzdy je příliš vysoká. Například v porovnání s Českou republikou si řidič alternativních služeb v New Yorku vydělá za minimální mzdu více, než jaká je průměrná hodinová mzda pracovníka v České republice (ta byla letošní rok v Čechách 261 korun).

Alternativní taxislužby s novým pravidlem nesouhlasí

„New York je první město, které celosvětově uznává, že desítky tisíc mužů a žen, kteří poskytují stále populárnější jízdy alternativními taxíky, si zaslouží pevnou mzdu,“ řekl předseda TLC Meera Joshi a doplnil, že jejich záměrem je zabránit tomu, aby řidičům podniky jako Uber nebo Lyft tuto mzdu jednostranně snižovaly. V průzkumu, který si TLC nechala vypracovat, zjistila, že průměrné výdělky řidičů s vysokou frekvencí jízd se mezi lety 2016 a 2017 snížily o více než 10 procent.

Zástupci společností Uber a Lyft s povinnou minimální mzdou nesouhlasí. Tvrdí, že novinka může mít negativní vliv na ceny a chování řidičů. „Povede to k vyššímu nárůstu tarifu, protože chybí dopravní alternativa, jak se vypořádat s přetížením v centrální obchodní čtvrti Manhattanu,“ uvedl zástupce společnosti Uber.