Kolik si průměrný Američan vydělá za celý život

Průměrný americký občan si během svého života vydělá v průměru 2,7 milionu dolarů, v přepočtu více než 61 milionu korun. Data přinesla nová studie, kterou si nechal zpracovat americký pracovní portál Zippia. Studie také upozornila na značné platové rozdíly mezi různými profesemi.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
26/11/2018

Průzkum ukázal, že plat průměrného Američana se v průběhu života postupně zvyšuje, a to často až o 50 %. Platí to zejména v oborech, které nabízejí příležitost k rychlému kariérnímu růstu. V tomto ohledu dopadla nejlépe advokacie. Právníci v Americe patří mezi nejlépe placené zaměstnance vůbec, ročně si v průměru vydělají 140 tisíc dolarů, tedy více než 3,2 milionu korun.

Ty nejvyšší platy jsou také v IT a financích

Následovaly práce v sektoru IT, financí a byznysu. Průměrný Američan na vedoucí pozici si v těchto oborech vydělá okolo 100 dolarů ročně, tedy více než 2,2 milionu korun.

Mezi průměrně placená zaměstnání pak spadá práce u policie, ve stavebnictví, ve školství a ve státní správě. V těchto oborech pracuje v USA nejvíce lidí a ročně si v průměru vydělají okolo 50 tisíc dolarů ročně, v přepočtu okolo 1,1 milionu korun.

Studie se zaměřila i na nejhůře placené profese. Ty nabízejí jen velmi málo příležitostí k pracovnímu růstu a platy v nich často nerostou, i když se ekonomice daří. Patří mezi ně práce v gastronomii - číšníci a servírky jsou jedny z nejhůře placených zaměstnání, na které ve Spojených státech můžete narazit. Platové podmínky nejsou přívětivé ani ve farmaření, rybolovu a zpracování dřeva. Průměrný plat v těchto oborech byl v roce 2017 24,4 tisíce dolarů, v přepočtu více než 550 000 korun. Byť může částka znít z našeho pohledu lákavě, studie zmiňuje, že kvůli vyšším cenám v USA a dražší zdravotní péči tento plat nestačí a mnoho lidí má finanční problémy.  

Při zpracování studie se výzkumníci zaměřili i na to, jak výše platu souvisí se vzděláním. Byť platí fakt, že v Americe se mezi nejbohatší lidi často propracují ti, kteří nedokončili vysokou školu (příkladem může být zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates), ukázalo se, že vzdělání hraje důležitou roli a je jedním z nejdůležitějších faktorů, který určí budoucí úspěch a výši platu.