O co jde v kauze Deutsche Bank - shrnutí všech faktů

Německem a Dánskem cloumá bankovní skandál, při kterém se podle tvrzení prokuratury praly špinavé peníze. Celá kauza je značně komplikovaná, a tak vám přinášíme přehledné shrnutí, které vám pomůže problémy největší německé banky lépe pochopit.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
30/11/2018

Proč je Deutsche Bank vyšetřována?

Uniklé dokumenty z kauzy Panama Papers ukázaly, že zaměstnanci Deutsche Bank pomáhali svým klientům zřizovat fiktivní firmy se sídly v daňových rájích, které sloužily k převodu financí z kriminální činnosti. Tímto způsobem měli umožnit "vyprat“ okolo 311 milionů eur, tedy v přepočtu více než 8 miliard korun.

Jak je do skandálu zapojena dánská Danske bank?

Minulý týden vyšlo najevo, že do skandálu je zapletena také dánská banka Danske bank. Ta měla v letech 2007 až 2015 umožnit svým klientům prostřednictvím své estonské pobočky „vyprat“ okolo 150 miliard dolarů, tedy v přepočtu více než 3,4 bilionu korun. Zhruba polovina této sumy měla projít přes americkou pobočku Deutsche bank. Upozornil na to Howard Wilkinson.

Kdo je whistleblower Howard Wilkinson?

Termín whistleblower označuje bývalého zaměstnance firmy, který měl přístup k citlivým informacím, a rozhodl se je zveřejnit, aby upozornil na neetické jednání. Howard Wilkinson pracoval v estonské pobočce Danske bank, kde byl zodpovědný za všechny trhy, na kterých banka působila. Měl tedy přístup k citlivým informacím a už v roce 2013 upozornil své nadřízené na to, že podle jeho názoru dochází k neetickým bankovním operacím a banka by měla rázně zakročit. To se nestalo, a tak o pár let později vynesl informace médiím.

Proč v pobočce Deutsche Bank zasahovala policie?

V centrále banky v německém Frankfurtu proběhla ve čtvrtek rozsáhlá policejní razie. Té se zúčastnilo více než 200 policistů, kteří pátrali po důkazech v kauze praní špinavých peněz. Vyšetřování se týká několika bývalých a dvou současných zaměstnanců banky. Policisté tak prohledávali kanceláře a hledali důkazy.

Jak Deutsche Bank na skandál reaguje?

Banka se k celé věci zatím nevyjádřila a pouze uvedla, že plně spolupracuje s úřady.

Jak skandál ovlivnil cenu akcií?

Akcie Deutsche Bank po zveřejnění skandálu propadly na dvacetiletá minima. Letos pak ztratily už polovinu hodnoty, na které se pohybovaly v roce 2017. Současně se obchodují za 8,06 eura za akcii. Podle analytiků se bude další kurz akcií vyvíjet podle toho, jaké sankce a pokuty budou Deutsche Bank uděleny. Záležet bude také na tom, zda a jak rychle se bance podaří napravit si pošramocenou pověst.