Obdivovaný i nenáviděný finančník George Soros je podle Financial Times osobností roku

Americký finančník maďarského původu George Soros se stal osobností roku podle listu Financial Times. List ocenil hlavně jeho bránění liberální demokracie, která v posledních letech čelí útoku populistů. Prestižní ocenění v minulosti získali například německá kancléřka Angela Merkelová či americký prezident Donald Trump.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/12/2018

George Soros má ve světě velké tábory příznivců i odpůrců. Zatímco jedni si cení jeho snahy o podporu demokracie, druzí jej často obviňují. Podle nich může Soros například za způsobení migrační krize. „Obviňují mě ze všeho, i z toho, že jsem Antikrist,“ řekl Soros listu Financial Times. „Přál bych si, abych neměl tolik nepřátel, ale beru to jako znamení, že dělám něco dobře,“ dodal.

Soros vyrůstal v Maďarsku, v 16ti letech však rodnou zemi opustil a odstěhoval se do Velké Británie, kde vystudoval prestižní Londýnskou školu ekonomie. V 50. letech se pak přesunul do USA, kde začala jeho zářná kariéra na burze na Wall Street.

George Soros, letošní osobnost roku podle listu Financial Times.

Soros se během let stal jedním z nejrespektovanějších makléřů a v roce 1969 nastoupil do fondu Quantum. Ten za dvacet let pod jeho vedením rozmnožil spravované prostředky více než čtyřicetinásobně.

Podle žebříčku magazínu Forbes je George Soros 22. nejbohatším člověkem na světě, jeho jmění je odhadováno na 20 miliard dolarů.

V osmdesátých letech se pak Soros začal více zaměřovat na filantropii a podporu věcí, které on sám považuje za důležité. "Mohl jsem být zabit nacisty. Mohl jsem promarnit svůj život za komunistů. To je to, co mě vedlo k myšlence otevřené společnosti,“ vysvětluje Soros, proč se rozhodl pustit do aktivit, které mají zlepšit stav společnosti. Soros finančně podporuje projekty na ochranu lidských práv, angažuje se také v aktivitách, které usilují o podporu demokracie a transparentní veřejnou správu.

„Je klasickým obráncem liberální demokracie a otevřené společnosti," ocenili Sorose novináři listu Financial Times. Podle nich je osobou, která bojuje proti autoritářství, rasismu a netoleranci, a která je v dnešním světě velmi důležitá a potřebná.