PCR test - cena v roce 2022

Zkratka PCR znamená polymerázovou řetězovou reakci. Je to test k detekci genetického materiálu z konkrétního organismu. Test je schopen detekovat přítomnost viru, pokud jej máte v těle v době testu. Nicméně může detekovat fragmenty viru i poté, co již nejste infikováni.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/4/2022

Cena PCR testu

Od 1.3. 2022 máte hrazen jeden PCR test za kalendářní měsíc z veřejného zdravotního pojištění a to bez ohledu na to, zda jste očkovaní. Každý další test stojí maximálně 814 Kč. Cena se dělí na 614 Kč za test samotný a 200 Kč za provedení odběru.

Ceny jsou zastropované ministerstvem zdravotnictví, nikdo by tedy neměl test provádět za vyšší cenu.

Kdo by se měl nechat testovat na COVID-19?

Váš lékař může doporučit testování na COVID-19, pokud máte některý z následujících příznaků: 

 • Horečka nebo zimnice
 • Kašel
 • Dušnost nebo potíže s dýcháním
 • Únava
 • Bolesti svalů nebo těla
 • Bolest hlavy
 • Ztráta chuti nebo čichu
 • Bolest v krku
 • Rýma
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Zácpa či průjem

Ne každý s COVID-19 má výše uvedené příznaky. Případně se nemusí projevit všechny příznaky najednou. Pokud se necítíte dobře, poraďte se se svým lékařem – a to i když už jste byli očkováni.

Smrkající mladá žena s covidem 19, která se léčí doma. Leží na gauči a má na sobě modrou přikrývku.

Tři klíčové kroky testu PCR

 • Odběr vzorků

Lékař, popřípadě obsluha testovacího centra používá k odběru respiračního materiálu nalezeného ve vašem nose tyčinku s tamponem. Po odběru je tampon uzavřen do zkumavky a poté odeslán do laboratoře. 

 • Extrakce 

Když v laboratoři obdrží vzorek, vyextrahují genetický materiál z dodaného vzorku.

 • Detekce viru

Ke genetickému materiálu se přidají speciální chemikálie a enzymy a vzorek je vložen do termálního cykléru. V něm se materiál mnohokrát zahřívá a zchlazuje.

Pokud je ve vzorku přítomen SARS-CoV-2, jedna z chemikálií ve zkumavce produkuje fluorescenční světlo. Vědci používají speciální software, který v případě pozitivního testu toto světlo rozpozná.

Co znamenají výsledky PCR testu?

Pozitivní výsledek testu znamená, že je pravděpodobné, že máte infekci SARS-CoV-2. Většina lidí má podle statistik mírný průběh a může se bezpečně zotavit doma bez lékařské péče. PCR test je také velmi citlivý a dokáže detekovat i velmi malé množství viru. Stává se pak, že jako pozitivního označí i člověka, který se z COVID-19 vyléčil, ale virus mu v těle stále přetrvává.

Negativní výsledek testu znamená, že jste pravděpodobně neměli infekci SARS-CoV-2 v době odběru vašeho vzorku. Je však také možné, že v těle virus máte, ale test jej nerozpozná. Může se to stát například, pokud jste se nedávno nakazili, ale ještě nemáte příznaky – nebo se to může stát, pokud jste měli COVID-19 déle než týden před testováním.

Negativní test však neznamená, že se nemůžete nakazit. Je to jen test, který určí, zda v těle virus máte. Před samotnou nákazou nechrání.

Jak dlouho trvá získat výsledky PCR testu

Výsledky testu byste měli obdržet již 24 hodin po odběru vzorku, ale někdy to může trvat několik dní v závislosti na tom, jak dlouho trvá, než se vzorek dostane do laboratoře. Výsledky testu dostanete formou SMS či emailu.

Kde se nechat testovat

Nejjednodušší cestou je najít si na internetu testovací centra ve vašem okolí (například tady) a rovnou se online na test objednat. 

Další možností je nechat si testování zajistit vaším lékařem, tuto variantu ale volí především lidé, kteří mají podezření z nákazy a lékař doporučí provést test na základě vyšetření a příznaků nemocného.