Pracovní dovednosti, které budou v roce 2020 nejdůležitější

Pracovní trh se mění. Už dlouho neplatí, že o úspěchu rozhoduje pouze titul z prestižní školy. Naopak mnoho firem dnes upřednostňuje kandidáty, kteří nemají titul ani příliš zkušeností, ale zato mají talent, jsou kreativní a mají chuť na sobě pracovat. Jaké další dovednosti budou důležité v roce 2020 a pomohou vám posunout se v kariéře?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
14/1/2019

"Pracovní dovednosti jsou to, na čem ve finále nejvíce záleží," řekla viceprezidentka Facebooku pro lidské zdroje Janelle Gale webu CNBC. "V tuto chvíli u nás upřednostňujeme pracovní dovednosti nad zkušenostmi. Proto se nebojte požádat o práci, i pokud nemáte s danou pozicí dostatek zkušeností. Firmy často umí nahlédnout pod povrch a zajímá je hlavně to, jaké dovednosti budete umět nabídnout," dodala.  

A jakých dovedností si tento rok budou zaměstnavatelé nejvíce vážit? Právě tuto otázku si položila služba LinkedIn, která analyzovala stovky tisíc pracovních inzerátů a zjistila tak, na co se v dnešní době vyplatí zaměřit.

Tohle je 5 nejvíce ceněných pracovních "měkkých dovedností" pro rok 2020

1. Time management

Pokud v práci často nestíháte a máte pocit, že se na vás jen valí povinnosti, dost možná byste měli zapracovat právě na této dovednosti. Time management je schopnost organizovat si čas a zejména pro manažerské pozice je naprosto klíčový.

2. Adaptabilita

Umět si rychle zvyknout na nové prostředí, umět dobře navázat kontakt s novými kolegy a nenechat se vyvést z míry nečekanými úkoly či překážkami je další dovedností, která vám ve vaší kariéře velmi pomůže.

3. Spolupráce

I když patříte mezi individualisty a nejlépe se vám pracuje o samotě, udržovat dobré vztahy s kolegy a spolupracovníky je základem pro úspěšné fungování v práci. Pokud jste introvert a navazování vztahů vám trvá déle, nemusíte na sebe spěchat. Při řešení problému má každý co nabídnout a kolegové jistě ocení vaše originální nápady.

4.  Vytrvalost

Říká se, že lidé v práci se dělí na dva typy: na "rozjížděče" a "dotahovače". Ti první zpravidla vynikají výbornými nápady, ti druzí je zase umí dotáhnout do konce. Jedni bez druhých by nemohli být. Určitě je však důležité pamatovat na to, že každý může být tak trochu "dotahovač". Držte slovo, neberte si více povinností, než zvládnete, a uvidíte, že brzy si mezi kolegy vysloužíte uznání.

5. Kreativita

Kreativita je podle mnohých nejdůležitější dovedností příštích let. Právě nápady jsou v dnešní době často tím, co rozhoduje - podívejme se například na obor reklamy, kde je kreativita naprosto klíčovou dovedností, která rozlišuje úspěšné od neúspěšných. Pracujte na sobě, snažte se svou kreativitu postupně probudit a hlavně si věřte.

Tohle je 5 nejvíce ceněných pracovních "tvrdých dovedností" pro rok 2020

1. UX Design

Prací UX designéra je, aby byly aplikace a webové stránky pro uživatele jednoduché, aby se v nich lidé orientovali, a aby jim nabídly, co potřebují. UX design je velmi mladý obor, který je však v poslední době na vzestupu a pro firmy se stává čím dál více důležitým.

2. Vedení lidí

Zejména pro manažery je toto klíčová vlastnost. Bez vůdcovských dovedností nemůže fungovat žádný tým a právě leadership je schopnost, které si dnes zaměstnavatelé velmi cení.

3. Analytické myšlení

Klíčová vlastnost hlavně pro vývojáře a programátory. Schopnost podívat se na problém pragmaticky a zanalyzovat ho je často tím nejlepším způsobem, jak se dostat k řešení. Ve světě neustálého vývoje a složitých aplikací je analytické přemýšlení tím, co u potenciálních kandidátů ocení i velké společnosti jako Microsoft či Google.

4. Umělá inteligence

Mnoho startupů, do kterých dnes zejména v USA proudí velké investice, se zabývají právě umělou inteligencí. Co to znamená pro pracovní trh? Právě oblast umělé inteligence bude do budoucna potřebovat šikovné vývojáře a to je šance pro všechny, kteří pracují v IT a chtějí se posunout dál.

5. Programování v cloudu

Cloud je virtuální místo na internetu, kam se ukládají a kudy proudí data. Zatímco dříve bylo zvykem mít data fyzicky uložená například na CD, trendem posledních let je tato data ukládat a pracovat s nimi virtuálně. Cloud dnes používá většina velkých firem jako Amazon, Microsoft nebo Google, a proto je tato technologie pro rok 2020 jednou z nejdůležitějších a na pracovním trhu v ní leží ty nejzajímavější příležitosti.