Převod z účtu na účet bude brzy trvat pár vteřin. Kolik za něj zákazníci zaplatí?

Česká republika vstupuje do éry okamžitých plateb, kdy převod z účtu na účet zabere jen pár vteřin. Novinku představila v listopadu Česká národní banka a službu nyní zavádějí i další bankovní domy. Podle expertů bude nyní klíčové, jakou cenovou politiku banky u rychlých převodů zvolí. Poplatky napříč bankami se zatím velmi liší.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/12/2018

Česká národní banka, přes jejíž systém mezibankovní transakce procházejí, si za každou okamžitou transakci bude účtovat deset haléřů. To je o jeden haléř víc, než kolik jí banky platí za běžné platby.

Poplatky za rychlý převod se liší banku od banky

Nyní tak záleží na bankách, jakou cenovou politiku nastaví. Například Česká spořitelna si za novinku účtuje 125 korun, tedy stejnou částku, jakou její zákazníci běžně platí v případě expresního převodu z účtu na účet.

Ostatní banky zvolí jinou strategii a rychlé převody nabídnou svým zákazníkům zdarma. Týká se to například bank Creditas, Equa bank a Raiffeisenbank. Službu rychlých převodů chce příští rok svým zákazníkům nabídnout celkem sedm bank. Jsou mezi nimi i Komerční banka, ČSOB a Fio banka.

Podle expertů by mohly rychlé převody způsobit na trhu podobnou revoluci, jakou kdysi přinesly bezkontaktní platby. Dlouhé čekání na připsání transakce patří mezi největší nevýhody mezibankovních převodů, uskutečnění převodu v rámci několika vteřin by tak významně zjednodušilo platební styk mezi lidmi i firmami.

Okamžitou platbou se míní jednorázové tuzemské platby, novinka se tedy netýká trvalých příkazů či hromadných plateb. Maximální částka pro platbu je 400 tisíc korun a celý proces zabere zhruba 10 vteřin.