Příběh šatů Marilyn Monroe, které se vydražily za 4,8 milionu dolarů

Pravděpodobně všichni známe její ikonické bílé šaty s rozevlátou sukní, které na sobě měla ve filmu Slaměný vdovec. Ty ale nejsou ani zdaleka těmi nejcennějšími, které po ní zůstaly. Jaký je příběh šatů, které byly vydraženy za rekordní částku?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/6/2019

Americká herečka a zpěvačka Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, pocházela z rozvrácené rodiny. Otec odešel ještě před jejím narozením a kvůli matčině psychickým i finančním problémům Marilyn putovala z jednoho dětského domova do druhého. V dospělosti pracovala v továrně na výrobu padáků.

Ve dvaceti letech si jí začali všímat fotografové, což jí otevřelo dveře modelingu i filmu. Zanedlouho byla považována za sexuální symbol, a to i vlivnými muži, mezi které pravděpodobně patřili i bratři Kennedyovi.

Písnička pro prezidenta

Když pak měla v květnu roku 1962 zazpívat prezidentovi Johnu F. Kennedymu na narozeninové oslavě, mnozí tvrdili, že o jejich mileneckém vztahu (tou dobou oba žili ve svazku se svými zákonitými partnery) už nemůže být pochyb. Marilyn zazpívala dnes již notoricky známé „Happy Birthday, Mister President“ svým koketním a zároveň mírně infantilním hlasem, navíc v šatech, které později právem vstoupily do dějin.

Šaty odhalující záda byly navrženy francouzským návrhářem Jeanem Louisem tak, aby těsně obepínaly její postavu. Ručně na ně bylo přišito více než 2 500 krystalků a stály 12 tisíc dolarů. Necelé tři měsíce po narozeninovém vystoupení v tomto nádherném kostýmu byla tehdy 36letá Marilyn nalezena mrtvá, pravděpodobně důsledkem předávkování. Rok poté byl spáchán atentát na J. F. Kennedyho, což jen podpořilo konspirace ohledně zpěvaččiny ne zcela vyjasněné smrti.

Slavné šaty, ve kterých Marilyn zpívala Kennedymu. Zdroj: John F. Kennedy Presidential Library

Rekord pokořený nadvakrát

Tyto šaty tedy nejsou cenné jen tím, že je na sobě měla legendární Marilyn Monroe, ale především příběhem, který se k nim váže. Není divu, že byly vydraženy za rekordní částku – a to hned dvakrát. Poprvé v roce 1999, kdy byly v aukční síni Christie’s prodány za 1,26 milionů dolarů, což byl tehdejší rekord. Podruhé v roce 2016, kdy je odkoupilo Ripleyho muzeum za 4,8 milionu dolarů, v přepočtu tedy asi 109 milionů korun. Byly tak znovu vydraženy za zatím nejvyšší částku, která kdy byla za šaty zaplacena.