10 povolání, která v budoucnu možná zaniknou

V posledních deseti letech se výrazně změnil svět, ve kterém žijeme. Chytré telefony nám dovolují vyřešit mnoho věcí kdykoli a odkudkoli, elektrická auta už nejsou vizí budoucnosti, ale jezdí po dálnicích, a streamování videí online a sociální sítě změnily svět novin a komunikace.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
10/10/2018

Není tedy důvod si myslet, že v příštích deseti letech zůstane všechno stejné a pokrok nepůjde dál. Která povolání budou možná nahrazeny stroji či výpočetní technikou? Popusťme na chvíli uzdu fantazii a tipněme si.

1. Herci

Už dávno je vyvinutý software pro generování scén davů ve filmech. V poslední době Hollywood často “obživuje” herce, kteří jsou již po smrti nebo je digitálně omlazuje. Existují instragramové profily, kde nevystupují lidé z masa a kostí, ale jejich digitálně vyvinutá alter ega. Proč by tedy nemohly existovat i opravdové digitální hvězdy, které budou ochotné udělat vše, co si jejich agent či divák usmyslí.

2. Kontrola pohybu osob na hranicích

Automatické brány jsou na letištích už nyní a zvládají zajistit plynulý pohyb cestujících. Jejich počty se budou zvyšovat a v příštích letech už se budeme méně a méně setkávat s budkami, ve kterých sedí kontroloři s razítkem.

3. Překladatelé

Software pro překlad je stále dokonalejší a již dnešní úroveň překladačů je na slušné úrovni. Samozřejmě zdaleka ještě nedokáže přeložit jemnou nuanci či dialekt, ale pro úpravy již není nutný překladatel, nýbrž v daném jazyce vyškolený editor.

4. Kontrola vstupenek

Tento systém také není ničím novým a v mnoha institucích již existuje. Místo někoho, kdo kontroluje vstupenku, se bude doklad vkládat do stroje, který vyhodnotí, zda je platná a aktuální.

5. Údržbáři parků

Sekačky poháněné solární energií jsou již věcí dneška. Není pochyb o tom, že brzy dorazí i profesionální řešení pro větší plochy.

6. Lékařští laboranti

Testy, které nyní v laboratořích provádí laboranti, pravděpodobně zvládnou kompletně vypočítávat stroje.

7. Pokladní

V době, kdy se většina velkých obchodníků snaží převést svůj prodej online, aby ušetřili výdaje za plochu i zaměstnance, je otázka, zda vůbec budou existovat obchody jako takové. Pokud ano, s největší pravděpodobností si budete svůj nákupu v košíku skenovat sami.

8. Řidiči autobusů, vlaků a taxikáři

Automobilky už experimentují s automaticky řízenými vozy, které by mohly v dopravě způsobit revoluci. S velkou pravděpodobností vstoupí tyto vozy i do veřejné dopravy.

9. Investiční poradci

Algoritmy budou moci plánovat investice lépe než lidi - navíc na algoritmus nepůsobí emoce a stres. Vše bude možné spočítat a naplánovat na dálku, takže ani nebude potřeba scházet se s finančním poradcem.

10. Obchodníci s cennými papíry

Počítače již provádějí asi polovinu obchodů na burzách, není důvod si myslet, že v budoucnu neovládnou všechny transakce.

Mezi dalšími ohroženými profesemi jsou i novináři, policisté, právníci, hasiči nebo třeba pečovatelky. Pokud chcete vsadit na jistotu, pak se začněte věnovat programování, toto povolání je stále žádanější.

A jen tak pro úplnost, máme pro vás i seznam deseti povolání, která za posledních dvacet let zanikla úplně. Přehled povolání, kterým se už v Česku nikdo nevěnuje, sestavila společnost TREXIMA. Ta porovnala profese v oficiálním Katalogu prací z roku 1996 a v současné Národní soustavě povolání, která na tento katalog navazuje. Podle všeho byly v posledních letech nejvíce ohrožení pracovníci z dřevozpracující výroby, telekomunikace a pošty, i volné řemeslné profese.

Za posledních 20 let zanikla pracovní místa pro:

1. kartáčníka

2. tužkaře

3. výrobce zápalek

4. mechanika telegrafních zařízení

5. telegrafistu

6. telefonistu v provozu telekomunikací

7. vakuáře

8. opravářku punčoch

9. perforatéra

10. kresliče