Přijdete v příští dekádě o práci? 10 povolání, která možná zaniknou

V posledních deseti letech se výrazně změnil svět, ve kterém žijeme. Chytré telefony nám dovolují vyřešit mnoho věcí kdykoli a odkudkoli, elektrická auta už nejsou vizí budoucnosti, ale jezdí po dálnicích, a streamování videí online a sociální sítě změnily svět novin a komunikace.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
10/10/2018

Není tedy důvod si myslet, že se v příštích deseti zůstane všechno stejné a pokrok nepůjde dál. Která povolání tedy s největší pravděpodobností budou nahrazeny stroji či výpočetní technikou?

Herci

Už dávno je vyvinutý software pro generování scén davů ve filmech. V poslední době Hollywood často “obživuje” herce, kteří jsou již po smrti nebo je digitálně omlazuje. Existují instragramové profily, kde nevystupují lidé z masa a kostí, ale jejich digitálně vyvinutá alter ega. Proč by tedy nemohly existovat i opravdové digitální hvězdy, které budou ochotné udělat vše, co si jejich agent či divák usmyslí.

Kontrola pohybu osob na hranicích

Automatické brány jsou na letištích už nyní a zvládají zajistit plynulý pohyb cestujících. Jejich počty se budou zvyšovat a v příštích letech už se budeme méně a méně setkávat s budkami, ve kterých sedí kontroloři s razítkem.

Překladatelé

Software pro překlad je stále dokonalejší a již dnešní úroveň překladačů je na slušné úrovni. Samozřejmě zdaleka ještě nedokáže přeložit jemnou nuanci či dialekt, ale od úpravy již není nutný překladatel, nýbrž v daném jazyce vyškolený editor.

Kontrola vstupenek

Tento systém také není ničím novým a v mnoha institucích již existuje. Místo někoho, kdo kontroluje vstupenku, se bude doklad vkládat do stroje, který vyhodnotí, zda je aktuální.

Údržbáři parků

Sekačky poháněné solární energií jsou již věcí dneška. Není pochyb o tom, že brzy dorazí i profesionální řešení pro větší plochy.

Lékařští laboranti

Testy, které nyní v laboratořích provádí laboranti, pravděpodobně zvládnou kompletně vypočítávat stroje.

Pokladní

V době, kdy se většina velkých obchodníků snaží převést svůj prodej online, aby ušetřili výdaje za plochu i zaměstnance, je otázka, zda vůbec budou existovat obchody jako takové. Pokud ano, s největší pravděpodobností si budete svůj nákupu v košíku skenovat sami.

Řidiči autobusů, vlaků a taxikáři

Automobilky už experimentují s automaticky řízenými vozy, které by mohly v dopravě způsobit revoluci. S velkou pravděpodobností vstoupí tyto vozy i do veřejné dopravy.

Investiční poradci

Algoritmy budou moci poskytovat investice podle možností lidí s typickými a dokonce i sofistikovanými potřebami finančního plánování. Vše bude možné programovat na dálku, takže ani nebude potřeba scházet se s finančním poradcem.

Obchodníci s cennými papíry

Počítače již provádějí asi polovinu obchodů na burzách, není důvod si myslet, že v budoucnu neovládnou všechny transakce.

Mezi dalšími ohroženými jsou i novináři, policisté, právníci, hasiči nebo třeba pečovatelky. Pokud chcete vsadit na jistotu, pak se začněte věnovat programování, toto povolání je stále žádanější.

A jen tak pro úplnost, máme pro vás i seznam deseti povolání, která za posledních dvacet let zanikla úplně.

Přehled povolání, kterým se už v Česku nikdo nevěnuje, sestavila TREXIMA. Ta porovnala profese v oficiálním Katalogu prací z roku 1996 a v současné Národní soustavě povolání, která na tento katalog navazuje.

Podle všeho byly v posledních letech nejvíce ohrožení pracovníci z dřevozpracující výroby, telekomunikace a pošty, i volné řemeslné profese.

Zanikla pracovní místa pro:

1. kartáčníka

2. tužkaře

3. výrobce zápalek

4. mechanika telegrafních zařízení

5. telegrafistu

6. telefonistu v provozu telekomunikací

7. vakuáře

8. opravářku punčoch

9. perforatéra

10. kresliče