Průzkum ukázal, kolik firem se letos chystá vyplatit 13. platy

Průzkum Hospodářské komory mezi podnikateli ukázal, že letos třinácté platy plánuje vyplatit rekordní počet firem. Zatímco v roce 2017 vyplatilo třináctý plat 47 procent zaměstnavatelů, tento rok se k tomuto kroku chystá už 56 procent z nich.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/12/2018

Průzkum dále ukázal, že odměnu ve formě třináctého platu zvažují hlavně větší firmy. „Platí, že čím větší firma, tím spíše zaměstnancům bonus vyplatí. Ze šetření totiž vyplývá, že 13. plat plánují na přelomu roku vyplatit tři čtvrtiny (74 procent) velkých firem, tedy firem s více než 250 zaměstnanci,” řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Třináctý plat patří mezi nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

Na peníze navíc se však mohou těšit i zaměstnanci menších firem, které mají do 10 zaměstnanců. Třináctý plat plánuje vyplatit hned 47 % z nich. Podle expertů je letošní rok speciální v tom, že nízká nezaměstnanost nutí firmy bojovat o své zaměstnance a nabízet jim zajímavé benefity, aby si je udržely. Právě 13. patří mezi nejoblíbenější benefity, u zaměstnanců je například tento bonus populárnější než stravenky.

Firmy, které se pro benefit ve formě třináctého platu rozhodnou, vyplatí bonus nejčastěji v prosinci či v lednu. Záleží to hlavně na oboru, v jakém působí.

Podle odhadů Hospodářské komory letos finanční odměny na konci roku v průměru přesáhnou 30 tisíc korun a nejčastěji se budou pohybovat mezi 15 a 35 tisíci, tedy v podobné výši jako loni. Nejvyšší odměny se letos čekají v oboru stavebnictví a v oboru zpracovatelského průmyslu, který v současné době platí za tahouna české ekonomiky.