Rihanna: Z úspěšné zpěvačky uznávanou podnikatelkou

Zpěvačka Rihanna v posledních letech vyprodávala haly a její písničky ovládaly hitparády. Nyní se zdá, že se mladé umělkyni podaří prorazit i v jiné oblasti, než je zpěv. Rihannina značka kosmetiky Fenty Beauty zažila úspěšný rok, když utržila více než půl miliardy dolarů, a postarala se o to, že se z Rihanny stala úspěšná a respektovaná podnikatelka. Nyní Rihannu čeká další výzva. Spolu se společností LVMH, která ovládá značky jako Prada či Dior, spouští módní značku Fenty.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
29/5/2019

Objevená na Barbadosu

Rihannina cesta ke slávě začala na Barbadosu, kde se zpěvačka narodila, a kde také zažila první pěvecké úspěchy. Spolu se spolužáky ze základní školy založila pěvecké trio, které vyhrálo několik hudebních soutěží. Opravdový zlom v její kariéře pak nastal v jejích 15 letech, kdy si Rihanny všiml producent Evan Rogers, který na Barbadosu trávil dovolenou. Její hlas ho prý okamžitě zaujal, a tak zpěvačku přesvědčil, aby v USA nahrála několik vlastních písní, a společně je pak rozeslali americkým producentům.

Od tohoto momentu šla kariéra Rihanny strmě nahoru. Její nahrávky zaujaly slavného rappera a producenta Jay-Zeho, který s ní podepsal smlouvu a podílel se na jejím prvním albu Music Of The Sun, které se sice v USA nestalo absolutním hitem, ale i tak šlo o velmi dobře prodávané album, které předeslalo, že se v hudebním světě rodí nová hvězda.

Rihanna na turné v Kalifornii.

Následovalo album A Girl Like Me, kterého se celosvětově prodalo na 4 miliony kusů. V Americe dokonce vyhrálo platinovou desku a singly SOS či Unfaithful se definitivně postaraly o to, že se z Rihanny stala hvězda. Mezi lety 2007 a 2016 pak následovalo dalších 6 alb a desítky turné po celém světě.

Ze zpěvačky podnikatelkou

Po roce 2016 se pak Rihanna přetransformovala z úspěšné zpěvačky na velmi úspěšnou podnikatelku. Začalo to kosmetickou značkou Fenty Beauty, kterou Rihanna otevřela a podílela se jak na navrhování produktů, tak na vedení samotného projektu. Fenty Beauty skvělě prosperuje - jen za první měsíc fungování v roce 2017 vygeneroval tržby 72 milionů dolarů, za rok 2018 to pak bylo 562 milionů dolarů, tedy více než 10 miliard korun.

Zákazníky zaujala především kvalita a propracovanost výrobků. Značka nabízí produkty pro celkem 50 odstínů pleti, což je o mnoho více, než kolik nabízí konkurence. Velký podíl na úspěchu má také šikovný marketing, který sází na sociální sítě a svou hlavní ambasadorku, kterou je právě Rihanna. Ta se dokonce vzdala zpěvu a omezila svá turné, aby se mohla rozvoji značky věnovat naplno.

Spolupráce s LVMH

Pro Rihannu je podnikání novou etapou života a zatím se zdá, že ji naplňuje minimálně stejně jako zpěv. Zpěvačka se zatím ke svým turné a nahrávání nových desek nehodlá vrátit, naopak si užívá svobody a kreativity, kterou jí podnikání dává. Úspěch Fenty Beauty se také projevuje na jejím rychle rostoucím majetku. "Nikdy jsem si nemyslela, že budu mít tolik peněz," řekla Rihanna v rozhovoru pro magazín Rolling Stone. "Ale ať už bude velikost mého majetku jakákoli, nikdy mě to nezastaví od další práce. Pracuju na tom, co mě opravdu baví - a to je skvělý pocit," dodala.

Její slova potvrzuje i nová byznysová spolupráce, do které se Riahnna vrhla s firmou LVMH. Ta provozuje luxusní obchody po celém světě a vlastní například značky Prada či Dior. Nyní spolu obě strany rozjedou módní značku Fenty a slibují si, že zopakují úspěch, který se povedl značce Fenty Beauty v kosmestice.

Fenty by mělo cílit hlavně na mileniály, první produkty pak uvede na trh v následujících měsících. Rihanna se podílela na všech návrzích oblečení a bude mít na starosti vedení značky. Mimochodem, stane se první ženou, která kdy ve skupině LVMH rozjížděla vlastní módní značku.

Ač úspěch není nikdy dopředu jistý, zdá se, že k němu má Rihanna i tentokrát dobře nakročeno. Lidé z LVMH chválí její kreativitu, zápal pro věc i tah na branku. A miliony jejích fanoušků se těší na novou kolekci oblečení, kterou si budou moct koupit. Zdá se, že i tentokrát čeká rodačku z Barbadosu skvělý rok.