Robert Klark Graham: Milionář, který chtěl vybudovat elitní spermabanku

Robert Klark Graham byl vynálezce, podnikatel a multimilionář. Byl to taky nadšený eugenik a rozhodl se své miliony využít pro vytvoření nové rasy, jejímž hlavním rysem bude genialita. Jak přišel ke svému jmění a jakým způsobem chtěl odvážný plán realizovat?
Od
redakce Fondik.cz
Elišky Bencové
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/7/2020

Od brýlí k množení géniů

Graham se narodil roku 1906 v Michiganu a zbohatnul díky svému vynálezu nerozbitných plastových brýlí, který je dodnes široce využíván. Usadit se a v klidu si užívat vydělané miliony ho však neuspokojovalo. Svůj vědecký zájem obrátil na genetiku, konkrétně na výzkum „čisté rasy“, který byl ještě během 20. století poměrně populární.

Za jeho zájmem o tuto oblast stála touha zajistit budoucí generace tak, aby byly složeny z géniů. Pokládal to za neprůstřelný plán, jak zachránit lidstvo. Rozhodl se ho realizovat poměrně jednoduše – shromáždit sperma geniálních mužů jeho doby ve své elitní spermabance, kterou v 80. letech za tímto účelem založil.

Příliš staré spermie

Měřítkem geniality bylo zkrátka to, že dárce spermatu je držitelem Nobelovy ceny. Mezi další kritéria patřilo, že dotyčný musel být ženatý (tím se měla potvrdit jeho heterosexuální orientace) a příslušníkem bílé rasy. Sperma pak bylo poskytováno opět jen vdaným ženám.

Poměrně banální plán se ale ukázal být složitějším v jeho realizaci, a to nejen proto, že držitelů Nobelovy ceny není zrovna mnoho, ale také proto, že většina z nich byla už v pokročilém věku. Graham tak musel mírně slevit ze svých nároků a přijímal vzorky i od mužů, kteří měli značně nadprůměrné IQ (nejméně 130), ale Nobelova cena jim udělena nebyla, a později i od několika špičkových atletů.

Grahamovy děti

Mezi dárce patřil například držitel Nobelovy ceny za fyziku a taktéž nadšený eugenik William Bradford Shockley. Nicméně v roce 1999, dva roky po Grahamově smrti, spermabanka zanikla. Z posbíraných vzorků bylo na svět nakonec přivedeno pouze 218 dětí, což je počet, který na vytvoření nové, geniální civilizace ani zdaleka nestačí. Žijí ve Spojených Státech, Austrálii, Libanonu, Německu a Egyptě.

Podle informací, které médiím o několika z nich poskytla někdejší vedoucí spermabanky Anita Neff, jsou to „chytří a zdraví jedinci – ne přímo geniální, ale chytří a zdraví určitě.“ Ti z nich, kteří se sami rozhodli o svém původu veřejně promluvit, připisují tento fakt spíše výchově a možnosti získat kvalitní vzdělání.