Ryanair znovu varoval akcionáře před nižšími zisky

Největší evropská letecká nízkonákladová společnost Ryanair nepotěšila své akcionáře, když v nově zveřejněné zprávě oznámila, že očekává nižší zisky, než předpokládala. Je to přitom už druhá zpráva za poslední čtyři měsíce, ve které společnost před snížením zisků varuje.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
19/1/2019

Podle zprávy pro investory dojde ke snížení zisku o zhruba 100 milionů euro, a společnost tak vydělá 1-1,1 miliardy euro za celý finanční rok, který končí na konci března.

Zatímco předešlé varování před čtyřmi měsíci se týkalo hlavně problémů se stávkujícími zaměstnanci, současné snížení odhadu zisku souvisí hlavně se snižováním ceny letenek, ke kterému byla společnost donucena kvůli rostoucí konkurenci.

Šéf Ryanairu nevyloučil další snížení zisků

„Nemůžeme vyloučit další snížení cen letenek i odhadů našich zisků. Čelíme nejistotě v podobě brexitu nebo vývoji v otázce bezpečnosti, které budou mít velké dopady na naše zisky,“ řekl šéf Ryanairu Michael O´Leary.

Podle O´Learyho se průměrná cena letenek od listopadu snížila o 7 %, firma však původně očekávala snížení jen o 2 %. Šéf Ryanairu si zároveň neodpustil rýpnutí do ostatních aerolinek, se kterými firma soupeří: „Věříme, že naše další zlevnění zatřese ztrátovou konkurencí, jako je například Wow Air, Germania nebo Flybe,“ prohlásil O´Leary.

Akcie firmy na zveřejněné varování reagovaly nejdříve poklesem, pak se ale vrátily na své původní hodnoty. I tak ale akcie Ryanairu za poslední půl rok ztratily více než třetinu své hodnoty.