Šéf Googlu musel v Kongresu vysvětlovat, proč se při vyhledávání slova "idiot" objeví obrázek Donalda Trumpa

Perné chvilky v americkém Kongresu si prožil generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai. Ten musel odpovídat na otázky kongresmanů, které zajímalo, jak jeho společnost funguje, a zda dodržuje všechny platné předpisy.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
12/12/2018

Jednu z nejnepříjemnější otázek položila Pichaiovi kongrasmanka Zoe Lofgrenová. Ta se ho zeptala: "Pokud si teď do vyhledávání zadám slovo "idiot", tak se mi v obrázcích objeví fotka Donalda Trumpa. Právě jsem si to vyzkoušela. Jak je to možné?"

Pichar ve své odpovědi ujistil Kongres, že to je pouhá náhoda, a že se vyhledávač řídí objektivním algoritmem, a výsledky nejsou nijak manipulovány. Ve své komplexní odpovědi také vysvětlil, že se vyhledávání řídí více než 200 faktory a vliv na výsledky mají také věci jako je aktuálnost, popularita hledaného slova či relevance.

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai byl do Kongresu pozván proto, aby zde dokázal, že vyhledávač je politicky zcela nestranný a objektivní. Z opaku jej nařkl například Donald Trump, který si stěžoval, že Google ovlivňuje vyhledávání a propaguje negativní zprávy o jeho úřadu, konkrétní důkazy ale nepředstavil. Google všechna nařčení odmítl. O kauze jako první informoval deník Washington Post.