Výrobce telefonů Gionee je na pokraji bankrotu. Šéf společnosti prohrál v hazardu 32 miliard

Pokud se zajímáte o technologie, pravděpodobně vám neuniklo jméno firmy Gionee. Tento výrobce mobilních telefonů patřil ještě před pár lety mezi nejúspěšnější firmy v oboru, dařilo se mu například na lukrativním indickém trhu a řada analytiků mu prorokovala velkou budoucnost. S tou je však nyní konec a to kvůli šéfovi firmy Liu Lirongovi, který většinu firemních prostředků prohrál v hazardu.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
4/12/2018

Gionee si právě prochází složitým obdobím a nevypadá to, že by se zadlužená společnost měla postavit zpátky na nohy. V čínském městě Šen-čen proběhlo setkání a jednání zástupců všech velkých věřitelů firmy, kteří se shodli, že jediným řešením složité finanční situace bude bankrot a následná reorganizace firmy. Firma v tuto chvíli dluží přes 5 miliard juanů (16 miliard korun) více než 400 věřitelům.

Závislost na hazardu připravila šéfa firmy o 32 miliard korun

Zatímco v jiných případech můžou za bankroty firem špatná rozhodnutí managementu, problémy Gionee způsobilo hlavně chování jejího zakladatele a ředitele Liu Lironga. Ten trpí závislostí na hazardu a v čínských kasínech v posledních letech prohrál více než 10 miliard juanů, tedy 32 miliard korun. Lirong v rozhovoru pro státní televizi přiznal, že si z pokladny firmy pravidelně vypůjčoval finanční prostředky, aby tak mohl financovat svou závislost.

Firma tak v tuto chvíli nemá dostatečné rezervy na to, aby mohla dostát svým závazkům. Nepomohlo jí ani to, že její pozice na indickém trhu začala postupně slábnout na úkor konkurenčních společností. V době své největší slávy držela Gionee na indickém trhu podíl 4,6 procenta.

Lirongův případ upozornil na problém vysoce postavených manažerů, kteří mají problém s hazardem. Podle odborníků na závislost jsou tyto případy obzvlášť složité v tom, že lidé na vysokých pozicích špatně přijímají neúspěch, a tak situaci často dlouho tají a nevyhledají pomoc. Tito lidé mají také k dispozici velké finanční prostředky, a můžou se zadlužit tak, že je pak velmi obtížné dluhy splatit.