Jordan Belfort: Životní příběh skutečného Vlka z Wall Street

Pravděpodobně nejznámější makléř světa si svoji přezdívku Vlk z Wall Street vysloužil díky své dravosti a odhodlání zacházet do extrémů, a to nejen v pracovním životě. Jaký je jeho neuvěřitelný životní příběh a co dělá dnes?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
12/10/2021

Jordan Belfort se narodil před 56 lety do docela obyčejné rodiny dvou účetních a jak sám tvrdí, svému obchodnímu nadání dával průchod odjakživa. Už na střední si vydělával i dvacet tisíc dolarů za léto prodejem italských zákusků na pláži.

Po střední škole vystudoval na Americké univerzitě biologii a směřoval ke kariéře zubaře. Studia ale zanechal hned poté, co děkan studentům oznámil, že tudy už dávno cesta k pohádkovému bohatství nevede. Místo toho se rozhodl podnikat s prodejem mořských plodů na Long Islandu. Zpočátku se mu dařilo, když mu ale bylo 25, firma zkrachovala.

Vytyčil si tedy nový cíl: stát se burzovním makléřem. Tuto kariéru započal v investiční společnosti L. F. Rothschild, která ale po třech měsících opět zkrachovala. Jak je jeho dobrým zvykem, nenechal se odradit, a v necelých 30 letech již zakládal firmu Stratton Oakmont. Brzy však přišel na to, že nejrychleji zbohatne nelegálními postupy.

Využil své výřečnosti a klientům ve velkém prodával naprosto bezcenné akcie vlastněné jeho firmou, která na nic netušících amatérských investorech brzy vydělávala i několik milionů za jediné odpoledne. Jakmile své finty předal tisícovce zaměstnanců a vybudoval si rozsáhlou síť tzv. bílých koní, už mu zbývalo v podstatě si jen své neskutečné bohatství užívat.

Jordana Belforta si ve slavném filmu Vlk z Wall Street (2013) zahrál Leonardo DiCaprio.

Divoký život

Budova společnosti Stratton Oakmont po pár měsících už nebyla jen místem k práci, ale i k orgiím s prostitutkami, spoustou drog a k dalším formám absurdní zábavy bez pravidel. V jednom z rozhovorů Belfort uvedl, že by se jí mělo přezdívat Sodoma a Gomora: „Nebylo moc firem, kde by byly prostitutky v přízemí, drogoví dealeři na parkovišti, exotická zvířata v šatnách a každý pátek soutěže ve vrhání liliputů.“

V této době stála po jeho boku ještě stále jeho první manželka Denise Lombardo, později se však kvůli Belfortovu poměru s modelkou Nadine Caridi rozvedli. Nadine si následně vzal a měli spolu dvě děti, od jeho oblíbených povyražení ho rodinný život ale ani v nejmenším neodradil. Poté, co pod vlivem drog shodil manželku ze schodů a narazil s jedním z dětí v autě do sloupu, následoval druhý rozvod. Manželství nezachránila ani luxusní jachta, kterou pro Nadine koupil a která byla původně postavena pro Coco Chanel.

A jak že byl bohatý? Když se například jednou odpoledne nudil, rozhodl se pořídit si auto, jako měl James Bond (k dalším asi 70 luxusním vozům, které již vlastnil), a to s veškerou špionskou výbavou – nádrží vypouštějící slzný plyn, sypačem hřebíků, na kterých si jeho pronásledovatelé propíchli pneumatiky, s rušičkou radaru.

V hledáčku FBI

Peníze na svou podivnou zábavu však vydělal okrádáním obyčejných lidí a finančními podvody, které se mu nakonec staly osudnými. Začala se o něj zajímat FBI a on nakonec čelil mnohaletému pobytu ve vězení, kterému se ale vyhnul díky tomu, že udal kdekoho ze svých společníků i zaměstnanců – v tomto bodě se realita s populárním snímkem Vlk z Wall Street rozchází. Nakonec si odseděl 22 měsíců.

V současné době je motivačním řečníkem a oficiálně se živí koučingem začínajících podnikatelů a obchodníků. I přes jeho gaunerskou minulost mu totiž nelze upřít, že co se týče komunikace s potenciálními klienty, byl zkrátka geniální.

Jeho současný majetek je odhadován na 2 a půl miliardy korun, partnerkou mu je už 11 let jistá Anne Koppe a místo drog hledá zábavu v hraní tenisu. Vzhledem k tomu, že součástí jeho trestu je splatit těm, které okradl, dohromady přes 110 milionů dolarů, polovina jeho příjmů je mu za tímto účelem je odebírána. Momentálně má splacenou přibližně sedminu. Úřady ho však podezřívají, že nepřiznává všechny příjmy… a upřímně, divili bychom se tomu?