Investor Warren Buffett radí, jak investovat v časech koronaviru

Když se letos na jaře poprvé objevil koronavirus, negativně zasáhl i do vývoje na akciových trzích. Ty od té doby zaznamenaly velké ztráty a investoři po celém světě zatím marně čekají na účinnou vakcínu, která by situaci uklidnila. Mnozí si tak kladou otázky, jak se v současné situaci zachovat, jak během koronakrize investovat a na co si dát pozor.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
16/11/2020

Odpovědi na tyto otázky nyní poskytl legendární investor Warren Buffett. Ten se v rozhovoru pro portál CNBC rozpovídal o jeho investiční filozofii a nabídl několik tipů malým investorům, jak se chovat během krize. Přinášíme vám ty nejdůležitější.

Nenechte se vystresovat novinovými titulky

I když je globální pandemie vážná věc, nemá smysl sedět každý den u internetu a stresovat se při čtení špatných zpráv. Každodenní sledování médií by také nemělo mít vliv na vaše investiční rozhodnutí. “Nemůžete předpovídat vývoj na trhu tím, že budete každý den číst zprávy. Trh je nevyzpytatelný a ne vždy na nové události reaguje tak, jak byste čekali,” říká Buffett. “Teď je koronavirus středobodem všeho a je tématem číslo jedna. Za šest měsíců odteď to ale zase bude něco jiného.”

Přemýšlejte dlouhodobě

Když kupujete akcie, nepřemýšlejte o nich pouze jako o akciích. Spíše se na ně dívejte jako na kus byznysu, který si pořizujete, a jehož hodnota by měla během příštích let růst. Díky dlouhodobé perspektivě se budete lépe vyrovnávat s denními výkyvy, které k investování patří.

“Lidem by se v investování dařilo lépe, kdyby místo věty ‘dnes jsem nakoupil akcie’ říkali 'dnes jsem si koupil kus firmy'," poznamenává legendární investor.

Slavný americký investor Warren Buffett.

Soustřeďte se na hodnotu

V dnešní době může být lákavé snažit se odhadnout trh a rychle vydělat na náhlém zvýšení ceny akcií. Podle Buffetta je ale taková strategie cestou do pekla. A to proto, že ani ti nejzkušenější analytici neumí předpovědět, jestli trh půjde nahoru nebo dolů.

Místo toho se soustřeďte na hodnotu firmy, do které investujete. Podívejte se na data a fakta. Zamyslete se nad potenciálem firmy. A pokud si myslíte, že cena akcie neodpovídá tomu, jakou bude mít firma hodnotu za několik let, nakupujte. “Myslím si, že nikdo nemůže odhadnout, co zítra udělá trh,” říká Buffett. “Ale určitě můžete odhadnout, zda děláte inteligentní investiční rozhodnutí.”

Neinvestujte s půjčenými penězi

I když si Warren Buffett myslí, že dlouhodobé investování je cestou k bohatství, nedoporučuje investovat s vypůjčenými penězi. Náhlé výkyvy trhu totiž mohou způsobit pád ceny akcií a vy tak můžete ztratit peníze, o které si nemůžete dovolit přijít.

“Může nastat nečekaná událost jako například letošní pandemie - a takovou věc nikdy nejde předpovědět. Proto byste podle mého názoru neměli investovat s vypůjčenými penězi.”

Vyhněte se kryptoměnám

Warren Buffett je dlouhodobě velkým kritikem kryptoměn. “Kryptoměny nemají žádnou reálnou hodnotu a nic nevytvářejí. V podstatě jen doufáte v to, že někdo jiný vám bude v budoucnu ochotný zaplatit víc, než za kolik jste nakoupili."

Podle jeho názoru je tak lepší investovat do akcií. Ty představují reálné podíly ve firmách, které produkují hodnotu a generují zisk pro své akcionáře.

Vsaďte na Ameriku

Tato věta je Buffettovou mantrou už po několik let a nic na tom nezměnila ani pandemie. Sázka na americkou ekonomiku je podle slavného investora tím nejlepším způsobem, jak zhodnotit peníze. “USA mají nejpokročilejší burzovní systém a jednu z nejsilnějších ekonomik. Věřím, že si i v budoucnu povedou velmi dobře,” uzavírá Buffett.

Upozornění: Článek neslouží jako investiční doporučení.