Smazání Facebooku má výrazný vliv na psychickou pohodu člověka, zjistila studie

O tom, zda jsou sociální sítě dobrá či špatná věc, se vedou neustálé diskuze. Jejich používání může mít podle některých výzkumů na duševní zdraví člověka velmi znepokojující efekt. Nová studie provedená odborníky z New York University a Stanford University to potvrzuje: smazání Facebooku podle zjištěných výsledků přinese lidské psychice okamžité, pozitivní výsledky.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
26/3/2019

Autoři studie zjistili, že průměrný uživatel Facebooku by si na něčí žádost smazal svůj profil na jeden rok pouze za odměnu dosahující hodnoty až 2 000 dolarů (v přepočtu 45 000 korun). Z výzkumu vyplývá, že používání sociálních sítí sice může mít na psychické zdraví člověka také pozitivní vliv, převažuje ale spíše druhá varianta, kdy má brouzdání na Facebooku za následek zvýšené hodnoty stresu, větší náchylnost k depresím, pravděpodobnější požívání omamných látek či větší politickou polarizaci.

Konec používání Facebooku měl na účastníky jednoznačně pozitivní vliv

Účastníci výzkumu, kteří přestali Facebook zcela používat, začali trávit více času reálnou interakcí s přáteli a rodinou, a naopak se u nich snížila celková doba, kterou strávili na internetu. Stejně tak trávili méně času i na ostatních sociálních platformách. Zvýšil se u nich pocit pohody, a naopak měli menší přehled o tom, co se děje ve světě.

Mnoho účastníků navíc výrazně omezilo používání Facebooku i po ukončení experimentu. Deaktivování účtu jim mimo jiné přineslo větší pocit osobního štěstí a životní spokojenosti. I pocity úzkosti a deprese se značně omezily. Smazání profilu může být až z 25-40 % stejně účinné jako například skupinová nebo indivudální terapie. Výsledky studie tak navazují na předchozí provedené výzkumy, které ukázaly, že Facebook může mít na lidskou psychiku opravdu nepříznivý dopad.