Srovnání cen chleba v různých zemích světa

Chleba je základní potravinou, kterou znají obyvatelé téměř každého státu. Napříč zeměmi se však neliší jen jeho podoba, ale také cena. Jak je to s cenou této potraviny napříč různými státy? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání!
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
31/5/2019

Kde najdeme vyšší ceny?

Kolik stojí 500 gramů chleba v nejbohatší zemi světa, Lucembursku? Cena kupodivu není příliš vysoká – chleba zde koupíte zhruba za 47 Kč. Cena chleba v Lucembursku je však oproti jiným státům poměrně nízká.

Na Islandu i ve Švýcarsku totiž budete muset při jeho koupi vytáhnout z peněženky více než 60 Kč. A zhruba 60 Kč zaplatíte za chleba také v USA. S touto částkou si však již nevystačíte v Norsku, kde budete muset zaplatit téměř 70 Kč.

Kde vám bude stačit pár korun?

Ačkoli nejnižším cenám vévodí Indie, kde pecen chleba stojí 9 korun, najdou se i další země, ve kterých je cena chleba takto nízká. S desetikorunou si vystačíte například v Pákistánu. A velmi nízké ceny najdeme i v dalších zemích napříč různými kontinenty. Ve Vietnamu vám pro koupi chleba bude stačit zhruba 16 Kč, v Namibii 11 Kč a ve Venezuele 18 Kč. A to je oproti ceně v Norsku či Švýcarsku opravdu velký rozdíl.

Zlatý střed

A jaké ceny můžeme očekávat u dalších národů? Například v Austrálii za chleba zaplatíte zhruba 41 Kč, o něco méně vás pak bude stát v Číně - v tomto případě si vystačíte s 35 Kč. Ve spojených Arabských Emirátech budete muset vytáhnout z peněženky ještě méně, zhruba 30 Kč.

Jak tedy můžeme vidět, rozdíly v cenách jsou poměrně velké. Za cenu jednoho chleba ve Švýcarsku si koupíte 3 chleby ve Venezuele. Platí, že každý stát je na tom z ekonomického hlediska jinak, a to se následně promítá i v cenách potravin.