Srovnání chorvatských piv - která jsou nejlevnější, a na kterých si na dovolené nejvíce pochutnáte?

Ať už jezdíte do Chorvatska vybaveni několika basami nejoblíbenějšího českého moku nebo cestujete nalehko, alespoň jednou za celou dovolenou pravděpodobně nastane okamžik, kdy si budete vybírat z místních piv. Po kterém sáhnout a kolik za něj dáte?
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
18/6/2019

V chorvatských restauracích a hospodách zaplatíte za točené pivo mezi 15 až 25 kunami, tedy 51 až 86 korun. Oproti českému je zpravidla sladší a většinou má také velmi světlou barvu.

Níže najdete popis nejčastějších značek a dozvíte se, za kolik je lze zakoupit v obchodech. Pokud ale budete mít možnost, zkuste sáhnout po dražších speciálech z chorvatských minipivovarů, které sklízí v posledních letech konečně chválu a stojí přibližně dvojnásobek ceny běžných piv.

Ožujsko

Jedno z nejrozšířenějších piv v Chorvatsku se vaří od roku 1892 v Záhřebu a je pojmenováno po měsíci březnu (ožujak). Je to průměrný „vodový“ světlý ležák, na rozdíl od většiny místních piv ale aspoň nahořklý. Lahvové stojí 7 kun (24 korun), v plechovce 9,50 kun (33 korun). V restauracích se jeho cena pohybuje kolem 15 kun (52 korun).

Karlovačko

Další rozšířený ležák pochází z města Karlovac a vaří se už více než 160 let. Také to ale není velký gurmánský zážitek. Je navíc o něco sladší a chutná po kukuřici. Nejpitelnější verze dosáhneme, když ho podchladíme pod 5 stupňů Celsia. Ceny jsou stejné jako u Ožujska.

Pan

Už o něco chutnější, i když stále průměrné, je pivo vařené v Koprivnici. Tento světlý ležák voní obilím a je o něco hořčí. Lahev stojí 6,90 a plechovka 9 kun, tedy 24 a 31 korun.

Tomislav

Toto záhřebské pivo je tmavý Porter s vyšším obsahem alkoholu kolem 7 % oproti světlým ležákům s obvyklými pěti procenty. Chutná lahodně a karamelově, na rozdíl od Pana vás ale v horku neosvěží. Půllitrová lahev stojí 7,50 kun, tedy asi 26 korun, což je poměrně levný Porter.

Laško

V Chorvatsku lze často narazit také na Laško, které pochází ze Slovinska, avšak povolení vařit ho mají i ve Splitu. Je příjemně hořké. V lahvi stojí 6,70 a v plechovce 9 kun, tedy 23 a 31 korun.

Staročeško

V případě stesku po domově zkuste v místním supermarketu najít Staročeško. Vaří se v Daruvaru, kde jeho tradici započali čeští zemědělci, kteří sem přišli v 19. století a dodnes tvoří asi jednu pětinu obyvatel města. Mezi chorvatskými pivy vyniká chmelovou chutí a hořkostí. Půllitrová lahev se dá koupit za 8 kun, tedy asi 28 korun.