Švýcarská vesnička Monti Sciaga prodává domy za 23 korun

Odlehlá vesnička v krásném prostředí poblíž italských hranic se pomalu vylidňuje a její starosta se tomu rozhodl čelit originálním způsobem – prodat několik místních domků po jednom franku, tedy přibližně 23 korunách.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
22/7/2019

Jedná se o horskou vesnici s názvem Monti Sciaga, kde momentálně žije něco málo přes 20 lidí. Nachází se v Alpách poblíž italských hranic v kantonu Ticino a mluví se zde tím pádem italsky.

Malá vesnice s velkým potenciálem

Poloha Monti Sciaga má hned několik výhod. Mezi ně patří blízkost jezera Maggiore, nejhlubšího jezera Švýcarska. To je obklopeno plodnou půdou, která přeje pěstování plodin jako jsou fíky, granátová jablka, olivy nebo pomeranče. Vesnice také poskytuje výhled na údolí Val Veddasca a v neposlední řadě je lákavá její pouze stokilometrová vzdálenost od italského Milána.

Krásně modré jezero Maggiore obklopené zelenými horami, rostlinami a stromy.
Nejhlubší švýcarské jezero Maggiore je od vesničky Monti Sciaga vzdálené pouhých 20 kilometrů.

Navzdory krásné přírodní scenérii, která vesničku obklopuje, ji většina rezidentů opustila a odešla za rušnějším životem ve městě. Místní obecní úřad se tedy rozhodl nabídnout k prodeji devět původních domků za symbolickou částku a doufá, že se tak zvedne populace a vesnice, která se s vylidňováním potýká už od 70. let, opět „ožije“.

Obec dále plánuje vybudovat zázemí pro cyklisty a turisty, protože věří, že díky své poloze a přírodě, která ji obklopuje, má Monti Sciaga velký turistický potenciál. V této oblasti je navíc rozsáhlá síť cyklistických tras i pěších stezek.

Domy musejí projít rekonstrukcí

Drobným zádrhelem je, že prodávané kamenné domy, takzvané rustici, jsou skutečně velmi staré a je nutné je zrekonstruovat. Jejich konečná podoba navíc bude muset odpovídat nařízením obce, která ale údajně zařídí alespoň veškerá stavební povolení, aby byl zachován specifický architektonický ráz oblasti. Pokud půjde vše podle plánu, zájemci si budou moci domky zakoupit už na podzim.

Nejedná se o první švýcarskou vesnici, která se netradičně pokouší o vzkříšení. Před dvěma lety například německy mluvící vesnice Albinen nabízela v přepočtu téměř půl milionu korun lidem, kteří budou ochotní se sem přestěhovat. I zde však muselo být splněno několik podmínek – mezi nimi to, že zájemcům musí být pod 45 let věku. Monti Sciaga naštěstí žádnou věkovou hranici nestanovila.