Švýcarsko je nejlepším místem na světě k životu i práci

Posledních pět let byl za nejlepší místo k životu považován Singapur, letos ho však sesadila malá, avšak bohatá evropská země – Švýcarsko. Ještě loni se přitom řadilo na osmé místo.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/7/2019

Vysoké platy a čisté prostředí

Podle průzkumu mezinárodní banky HSBC Švýcarsku k výraznému posunu pomohla hlavně jeho výjimečná ekonomická i politická stabilita. Většina osob, které se sem přestěhovaly z jiných zemí (82 % z nich kvůli práci), je spokojená s ekonomickou i společenskou situací ve Švýcarsku a celkově spokojenější než ve své rodné zemi.

Švýcarsko a jeho hlavní město Bern.

Přes 70 % z těch, kdo se sem přistěhovali, pobírají mnohem vyšší plat, než kdy předtím – v průměru přibližně 2,5 milionu korun ročně. Celosvětový platový průměr je přitom 1,7 milionu korun ročně. Podobný počet respondentů také vypověděl, že tato země jim poskytuje čistší prostředí k životu, a 42 % osob pociťuje, že se zde zlepšil jejich zdravotní stav.

Singapur se tak letos posunul na druhé místo žebříčku. Do první desítky zemí, které poskytují nejlepší pracovní i životní podmínky, patří podle osob, jež sem emigrovaly, ještě Kanada, Nový Zéland, Austrálie, Vietnam, Spojené arabské emiráty, Turecko a Španělsko.

Singapur je vhodný pro rodiny s dětmi, Španělsko pro duševní pohodu

Singapur je podle průzkumu nejlepším místem pro život pro rodiny s dětmi. 62 % respondentů je nadmíru spokojených se vzdělávacím systémem v této zemi a 69 % oceňuje to, že se tady jejich děti mohou naučit několik cizích jazyků.

Kanada drží prvenství ve schopnosti vytvořit přátelské prostředí pro nově příchozí cizince, Španělsko je zase zemí ideální pro nalezení rovnováhy mezi prací a volným časem, což potvrdily více než dvě třetiny respondentů.

Nový Zéland je podobně jako Španělsko ideální zemí pro udržení se v duševní pohodě. Více než polovina tázaných osob se sem přestěhovala právě kvůli touze po klidném životě a jejich očekávání údajně byla naplněna. 60 % díky tomu zůstalo na Novém Zélandu mnohem déle, než původně plánovalo.