5 nejdražších českých malířů

Během posledních dvaceti let se konečně českým umělcům dostává uznání, které jim nebylo dopřáno v jejich době. Současný trend v aukcích obrazů navíc velí nezaměřovat se na autora, ale na kvalitu a nápaditost díla. To mimo jiné znamená, že ten obraz po pradědovi, na který se vám už padesát let práší na půdě, má dnes možná mnohem vyšší hodnotu, než byste si vůbec troufali odhadnout.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/10/2018

Ještě větší šanci na závratný objev máte, pokud jste dědili po příbuzném žijícím v zahraničí, obrovské množství českých děl je totiž rozsypáno po Francii nebo Spojených Státech. Obrazy kterých pěti malířů by z vás mohly udělat boháče?

1. František Muzika

Zátiší s hroznem

Jeho zatím nejdražší obraz, Zátiší s hroznem (1927), byl vydražen za 6.1 milionů korun, Muzikova díla se však v aukčních síních neobjevují moc často. Spousta z nich je v soukromých sbírkách a jejich vlastníci si často ani neuvědomují jejich cenu. Příkladem mohou být obrazy Švadlena (1921) nebo Pastorale (1923), jejichž vlastníci si sice byli vědomi určité hodnoty těchto obrazů získaných z pozůstalosti, nečekali však milionové částky.

2. Soběslav Pinkas

Modlitba za oběšence

Jako jeden z prvních českých malířů si dovolil v Modlitbě za oběšence (1861) realisticky zachytit obraz sebevraždy, za což ve své době schytal značnou kritiku. Obraz byl pak odcizen a přes 150 let nezvěstný, až ho před čtyřmi lety objevili zástupci malého českého investičního fondu v zapadlém dijonském antikvariátu. Alšova jihočeská galerie ho od nich odkoupila za dva miliony korun, jeho odhadovaná cena je však mezi 5 až 9 miliony.

3. Emil Filla

Zátiší s knihou

Doufali jste, že ta divná kubistická věc, kterou jste našli ve sklepě, bude nějaký raný Picasso? Tak to bohužel ne. Ale ani český kubista Emil Filla není marný nález. Jeho zatím nejdražší obraz Zátiší s knihou (také známý jako Zátiší s láhví cherry, 1914) byl vydražen za 16.3 milionů korun. Silně ho ovlivňovaly politické události, proto má jeho tvorba několik značně se lišících období, jejichž zástupce ještě zdaleka všechny neznáme.

4. Václav Brožík

U studně

Tento malíř krajinek a výjevů z venkovského života ještě stále není tak doceněný, jak by si zasloužil, v posledních letech ale už i jeho díla stoupají v ceně. Letos na aukci překonal dosavadní rekord, který držel obraz U studně (1894) vydražený za 4 miliony korun, dlouho ztracený obraz Děti v lese (1891) za 5.2 milionů korun. Předpokládá se, že spousta jeho děl ještě nebyla veřejně představena a může být ukryta v soukromých sbírkách.

5. Roman Havelka

Pošta ve starém Bítově

Několik jeho obrazů již bylo nalezeno na půdách a ve sklepech jako součást pozůstalosti, zpravidla v Praze a okolí. Tento krajinář totiž dlouze působil v Bubenči. Hodnoty jeho obrazů se pohybují v řádech desítek tisíc korun, přičemž ten zatím nejdražší, Bítov (1912), byl vydražen za 325 tisíc korun.

Bonus: Libor Vojkůvka

Letíci tučňák

Vojkůvkovy pestrobarevné obrazy pravděpodobně neskrýváte na půdě, ale máte je někde pyšně zavěšené. Jeho díla byla žádaná nejen ve světových galeriích, ale ve velkém je kupovali také individuální nadšenci. Bohužel, 21. září tohoto roku malíř zemřel a i když už za jeho života měly jeho obrazy stotisícové až milionové hodnoty, očekává se, že nyní budou o desítky procent stoupat.

Za zvýšenou pozornost určitě stojí i jména jako Štyrský, Číla, Blažíček, Hudeček nebo Medek, jejichž obrazy mají cenu i několika stovek tisíc korun. Nezoufejte ani pokud se žádné z uvedených jmen na vašich obrazech neobjevuje a rozhodně zkuste vyhledat znalce, který vám obrazy ocení. Může vás čekat příjemné překvapení.