Vdova po Stevu Jobsovi nebo dědička kosmetického impéria. Kdo jsou nejbohatší ženy světa?

Přední příčky žebříčků nejbohatších osob planety sice ženy neobsazují, pravdou však je, že multimiliardářek je na světě spousta. Často jim k obrovskému majetku pomohlo dědictví, ze kterého vybudovaly extrémně výnosný byznys. Pojďte se na nejúspěšnější z nich podívat.
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
18/2/2019

Charlene de Carvalho-Heineken

Hodnota majetku: 15,3 miliardy dolarů (asi 352 miliard korun)

Zdroj příjmů: Heineken International

Charlene je dcerou Alfreda Heinekena a tak není překvapením, že vlastní čtvrtinový podíl v této světoznámé pivovarnické společnosti a zároveň je její výkonnou ředitelkou. Vystudovala právo a momentálně je nejbohatším člověkem v Holandsku.

Charlene de Carvalho-Heineken drží v pivovarnické firmě 25 % akcií.

Abigail Johnson

Hodnota majetku: 15,9 miliardy dolarů (asi 366 miliard korun)

Zdroj příjmů: Fidelity Investment

Dědeček Abigail, Edward Johnson, vystudoval Harvard a založil investiční společnost Fidelity Investments. Ona šla v jeho šlépějích – vystudovala na té samé univerzitě a poté po něm převzala vedení společnosti. Nyní patří k nejvlivnějším ženám světa.

Abigail Johnson se podařilo vybudovat jednu z největších investičních firem světa.

Laurene Powell Jobs

Hodnota majetku: 18,7 miliardy dolarů (asi 430 miliard korun)

Zdroj příjmů: Apple Inc.

Steve Jobs zanechal své manželce obrovské dědictví a naštěstí se ukázalo, že Laurene s ním dovede dobře nakládat. Mimo jiné vlastní také asi 8% podíl ve společnosti Walt Disney. Kromě toho se věnuje hlavně filantropii v oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí a justice.

Po smrti Steva Jobse se Laurene Powell Jobs stala jednou z největších akcionářek Applu.

Susanne Klatten

Hodnota majetku: 20,4 miliardy dolarů (asi 469 miliard korun)

Zdroj příjmů: BMW, Altana

Susannin otec Herbert Quandt zachránil společnost BMW před krachem a později se mu to ohromně vyplatilo. Po smrti obou rodičů zdědili Susanne a její bratr Stefan 30% podíl v BMW a postupně ho rozšířili dohromady až na polovinu. Susanne také připadl 50% podíl ve farmakologické společnosti Altana.

Ženy a auta jdou dohromady. Dokazuje to Susanne Klatten, která se úspěšně podílí na řízení firmy BMW.

Yang Huiyan

Hodnota majetku: 20,6 miliardy dolarů (asi 474 miliard korun)

Zdroj příjmů: Country Garden Holdings

Osmatřicetiletá Yang Huiyan je dcerou zakladatele společnosti obchodující s nemovitostmi, Country Garden, a momentálně vlastní její 55% podíl. Je tedy jednou z nejmladších multimiliardářek na světě a zároveň nejbohatší ženou Asie.

V Čechách není Country Garden Holdings tak známá, celosvětově se však jedná o jednoho z největších obchodníků s nemovitostmi.

Jacqueline Mars

Hodnota majetku: 24 miliard dolarů (asi 552 miliard korun)

Zdroj příjmů: Mars, Inc.

Jacqueline a její bratři zdědili společnost Mars po jejich otci. Kromě proslulých cukrovinek jako jsou Twix, Snickers nebo Skittles a žvýkaček Orbit vyrábí také například trvanlivé potraviny Uncle Ben’s a potraviny pro domácí mazlíčky Pedigree a Whiskas. Společnost v rukou dědiců neustále roste.

Cukrovinky, které vyrobila firma patřící Jacqueline Mars a jejím bratrům.

Alice Louise Walton

Hodnota majetku: 45,9 miliardy dolarů (asi 1 bilion korun)

Zdroj příjmů: Walmart

Alice a její tři bratři zdědili společnost Walmart po svém otci. I když se provozu marketového gigantu nevěnuje tolik, jako její sourozenci, všichni mají ve společnosti stejný podíl, je tedy doživotně nadstandardně zajištěna.

Walmart, nejrozšířenější síť obchodních center v USA.

Françoise Bettencourt Meyers

Hodnota majetku: 49,7 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun)

Zdroj příjmů: L’Oréal

Od doby, kdy byla kosmetická společnost L’Oréal založena Eugènem Schuellerem, dědečkem Françoise, ji doprovázely kontroverze, jako byla například kolaborace s nacisty či úplatky v nejvyšších řadách francouzské politiky. I přesto se společnost neustále rozrůstá a její dědička Françoise je tak momentálně nejbohatší ženou na světě.

Kosmetická společnost L’Oréal, kterou vlastní Françoise Bettencourt Meyers.

Jen pro porovnání: hodnota majetku Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon a nejbohatšího člověka planety, dosahuje 133 miliard dolarů. Jak je ale vidět na příbězích výše, je jasné, že ženy se jako podnikatelky a investorky neztratí.