8 nejbohatších žen světa a hodnota jejich majetku

Přední příčky žebříčků nejbohatších osob planety sice ženy neobsazují, pravdou však je, že multimiliardářek je na světě spousta. Často jim k obrovskému majetku pomohlo dědictví, ze kterého vybudovaly extrémně výnosný byznys. Pojďte se na osm nejúspěšnější z nich podívat.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
18/2/2019

1. Charlene de Carvalho-Heineken

Hodnota majetku: 15,3 miliardy dolarů (asi 352 miliard korun)

Zdroj příjmů: Heineken International

Charlene je dcerou Alfreda Heinekena a tak není překvapením, že vlastní čtvrtinový podíl v této světoznámé pivovarnické společnosti a zároveň je její výkonnou ředitelkou. Vystudovala právo a momentálně je nejbohatším člověkem v Holandsku.

Charlene de Carvalho-Heineken drží v pivovarnické firmě 25 % akcií.

2. Abigail Johnson

Hodnota majetku: 15,9 miliardy dolarů (asi 366 miliard korun)

Zdroj příjmů: Fidelity Investment

Dědeček Abigail, Edward Johnson, vystudoval Harvard a založil investiční společnost Fidelity Investments. Ona šla v jeho šlépějích – vystudovala na té samé univerzitě a poté po něm převzala vedení společnosti. Nyní patří k nejvlivnějším ženám světa.

Abigail Johnson se podařilo vybudovat jednu z největších investičních firem světa.

3. Laurene Powell Jobs

Hodnota majetku: 18,7 miliardy dolarů (asi 430 miliard korun)

Zdroj příjmů: Apple Inc.

Steve Jobs zanechal své manželce obrovské dědictví a naštěstí se ukázalo, že Laurene s ním dovede dobře nakládat. Mimo jiné vlastní také asi 8% podíl ve společnosti Walt Disney. Kromě toho se věnuje hlavně filantropii v oblasti vzdělávání, ochrany životního prostředí a justice.

Po smrti Steva Jobse se Laurene Powell Jobs stala jednou z největších akcionářek Applu.

4. Susanne Klatten

Hodnota majetku: 20,4 miliardy dolarů (asi 469 miliard korun)

Zdroj příjmů: BMW, Altana

Susannin otec Herbert Quandt zachránil společnost BMW před krachem a později se mu to ohromně vyplatilo. Po smrti obou rodičů zdědili Susanne a její bratr Stefan 30% podíl v BMW a postupně ho rozšířili dohromady až na polovinu. Susanne také připadl 50% podíl ve farmakologické společnosti Altana.

Ženy a auta jdou dohromady. Dokazuje to Susanne Klatten, která se úspěšně podílí na řízení firmy BMW.

5. Yang Huiyan

Hodnota majetku: 20,6 miliardy dolarů (asi 474 miliard korun)

Zdroj příjmů: Country Garden Holdings

Osmatřicetiletá Yang Huiyan je dcerou zakladatele společnosti obchodující s nemovitostmi, Country Garden, a momentálně vlastní její 55% podíl. Je tedy jednou z nejmladších multimiliardářek na světě a zároveň nejbohatší ženou Asie.

V Čechách není Country Garden Holdings tak známá, celosvětově se však jedná o jednoho z největších obchodníků s nemovitostmi.

6. Jacqueline Mars

Hodnota majetku: 24 miliard dolarů (asi 552 miliard korun)

Zdroj příjmů: Mars, Inc.

Jacqueline a její bratři zdědili společnost Mars po jejich otci. Kromě proslulých cukrovinek jako jsou Twix, Snickers nebo Skittles a žvýkaček Orbit vyrábí také například trvanlivé potraviny Uncle Ben’s a potraviny pro domácí mazlíčky Pedigree a Whiskas. Společnost v rukou dědiců neustále roste.

Cukrovinky, které vyrobila firma patřící Jacqueline Mars a jejím bratrům.

7. Alice Louise Walton

Hodnota majetku: 45,9 miliardy dolarů (asi 1 bilion korun)

Zdroj příjmů: Walmart

Alice a její tři bratři zdědili společnost Walmart po svém otci. I když se provozu marketového gigantu nevěnuje tolik, jako její sourozenci, všichni mají ve společnosti stejný podíl, je tedy doživotně nadstandardně zajištěna.

Walmart, nejrozšířenější síť obchodních center v USA.

8. Françoise Bettencourt Meyers

Hodnota majetku: 49,7 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun)

Zdroj příjmů: L’Oréal

Od doby, kdy byla kosmetická společnost L’Oréal založena Eugènem Schuellerem, dědečkem Françoise, ji doprovázely kontroverze, jako byla například kolaborace s nacisty či úplatky v nejvyšších řadách francouzské politiky. I přesto se společnost neustále rozrůstá a její dědička Françoise je tak momentálně nejbohatší ženou na světě.

Kosmetická společnost L’Oréal, kterou vlastní Françoise Bettencourt Meyers.

Jen pro porovnání: hodnota majetku Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon a nejbohatšího člověka planety, dosahuje 133 miliard dolarů. Jak je ale vidět na příbězích výše, je jasné, že ženy se jako podnikatelky a investorky neztratí.