Vědkyni chyběly peníze na výzkum rakoviny. Vyhrála je v soutěži Chcete být milionářem

Argentinská vědkyně Marina Simianová se rozhodla pro neobvyklý způsob, jak získat peníze na svůj výzkum o rakovině prsu. Kvůli vládním škrtům a špatné ekonomické situaci v zemi byl totiž omezen její grant. Vědkyně však nechtěla svou práci vzdát, a tak se přihlásila do soutěže Chcete být milionářem.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
14/5/2019

A nevedla si vůbec špatně. Ze soutěže si odnesla 500 tisíc pesos (v přepočtu 255 tisíc korun), za které chce nakoupit vybavení pro svou nanobiologickou laboratoř. V té Simianová zkoumá onkologickou léčbu rakoviny prsu, ale i další formy rakoviny.

V Argentině dlouhodobě chybí peníze na výzkum

"Nejsem žádná hrdinka. Použila jsem strategii, která byla kreativní a prostě jen trochu jiná, abych sehnala potřebné peníze na fungování svého týmu,“ řekla vědkyně listu New York Post. V Argentině panují špatné podmínky pro financování výzkumu a vědci si dlouhodobě stěžují na to, že země neposkytuje na tyto účely dostatek prostředků.

Financování projektu Simianové bylo přitom schváleno v roce 2017. Peníze ale přitékají pomalu a nárazově, loni obdržela pouhou polovinu slíbené částky. Vědkyně, která se o potížích s financováním výzkumu rozhovořila během účinkování v soutěži, uvedla, že doufá, že její příběh přitáhne pozornost veřejnosti k vědecké práci.

Soutěž měla v televizi premiéru minulý týden. Po jejím skončení se vědkyni dostalo velké pozornosti. Sešel se s ní dokonce i prezident Argentiny Mauricio Macri. "Nemohu věřit tomu, jaký dopad to mělo. Doufám, že nám to pomůže mluvit o tom, co se děje ve vědě a technologiích. Vždyť právě o to nám vědcům jde,“ dodala šťastná Simianová.