10 vlastností úspěšných žen podle Amy Morin

Ženy mohou být v pracovním životě vystavovány různým nepsaným pravidlům a uměle vytvořeným normám, které jim mohou ubírat na sebejistotě i odhodlání. I přesto se ale čím dál více žen dokáže vypracovat a žít profesně velmi úspěšný život. Co jim v tom pomáhá? Právě na to se zaměřila oblíbená americká autorka Amy Morin, která pro server CNBC sepsala několik vlastností, které podle ní mají úspěšné ženy. Jaké to jsou?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
12/2/2019

1. Neporovnávají se s ostatními

Pokud neustále porovnáváte svůj majetek, vzhled anebo úspěchy s někým dalším, nikdy nebudete spokojená. Vždy se totiž najde někdo, kdo bude mít v některém směru navrch, vy však kvůli tomu neuvidíte, v čem máte navrch vy. A to je přece škoda.

2. Netrvají na naprosté dokonalosti

„Jsem perfekcionista“ je věta, kterou málokdo pronáší bez náležité hrdosti. Tvrdohlavý perfekcionismus vás ale nakonec bude držet spíše zpátky. Očekávejte od sebe maximum, ale počítejte i s případnými chybami a nevzdávejte to kvůli nim.

3. Nedodržují slepě pravidla

Chcete práci, která se nehodí pro ženy nebo pro kterou nejspíš nejste dostatečně kvalifikovaná? I tak v ní můžete být lepší, než všichni ostatní, nezbývá vám tedy nic jiného, než to dokázat. Pravidla, která pro vás vymyslel někdo jiný, by přece neměla tvořit překážku vašemu růstu.

4. Aby se dostaly výš, nestahují ostatní dolů

Pokud se vyšvihnete tím, že ostatní pošlete ke dnu, koledujete si o jediné – brzy se najde někdo, kdo přesně to samé udělá zase vám, protože vás jakožto lídra nebude nikdo respektovat. Zkuste se probojovat na výsluní radši důvěryhodným chováním a přejícností. Lidé vás pak budou mnohem raději následovat.

5. Neposuzují svůj potenciál očima ostatních

Jakkoli drsná kritika nebo odmítnutí rozhodně neurčují váš potenciál. Dokud si sami věříte, nepotřebujete k tomu nikoho dalšího.

6. Neobviňují se

To, že občas uděláte špatné rozhodnutí, rozhodně nevypovídá o tom, že máte špatnou osobnost. Když se tyto věci naučíte rozeznávat, mnohem snáz se pak poučíte ze svých chyb, aniž byste si zbytečně snižovali sebevědomí.

7. Nejsou zticha

Je jen vaší volbou, zda se ohradíte proti špatnému nebo nespravedlivému chování na pracovišti. Myslete ale na to, že dlouhodobě v sobě dusit křivdy znamená obrovskou psychickou zátěž, a ta by vám v budování kariéry bránila mnohem výrazněji, než ohrazení se.

8. Nevyhýbají se výzvám

Opustit svoji komfortní zónu vyžaduje velkou odvahu, přijímání výzev je ale nejspolehlivější cestou k osobnímu růstu. Do budoucna tím navíc získáte sebejistotu pro jakkoli těžké životní i pracovní situace, které budete muset vyřešit.

9. Nevyčítají si, když se rozhodnou změnit svoji cestu

Ať už se rozhodnete změnit svůj šatník, zaměstnání nebo celý životní styl ve dvaceti nebo v šedesáti, je to vaše rozhodnutí, ke kterému vás dovedly nějaké důvody. I když jim nemusí nikdo další rozumět, pokud máte jasno vy, nepochybujte a změnu si nevyčítejte.

10. Neubírají na váze svým úspěchům

Obava, že přijmout pochvalu za vlastní úspěch a bez sebekritiky za ni poděkovat by znamenalo aroganci, je pochopitelná, avšak zbytečná. Pochvalu si zasloužíte, a to nejen od ostatních, ale především od sebe samotné. Nebojte se jí.