Dieter Zetsche: Odcházející šéf Mercedesu dostal rekordní odměnu

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche končí po 43 letech svou kariéru a odchází do důchodu. Smutnit ale rozhodně nemusí. Automobilka mu za mimořádné pracovní výkony a loajalitu přichystala rekordní bonus. Za každý den v důchodu dostane Zetsche odměnu 4250 euro, v přepočtu více než 109 000 Kč. Jedná se o nejvyšší důchodový balíček, který kdy obdržel generální ředitel jakékoliv německé společnosti.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
30/1/2019

Firmě Daimler, která vedle vozů značky Mercedes vyrábí i nákladní automobily a autobusy, šéfoval Zetsche od roku 2006. Podle informací deníku Deutsche Welle si Němec díky štědrému důchodu vydělá přes 1,5 milionu eur ročně, v přepočtu více než 38 milionů korun.

Vedle odměny od zaměstnavatele jsou v bonusech pro Zetscheho započítány i příspěvky ze speciálního důchodového fondu, který společnost Daimler založila pro své manažery.

Odcházející šéf Dieter Zetsche.

Důchodový balíček pro Zetscheho je zatím tím nejvyšším, jaký kdy generální ředitel německé firmy dostal. V minulosti veřejnost zaujala i odměna pro šéfa společnosti Volkswagen Martina Winterkorna, kterému firma schválila odměnu 3100 eur za každý den v důchodu (v přepočtu 80 000 korun).

V pozici generálního ředitele nahradí Zetscheho současný člen správní rady Ola Källenius, který má ve firmě na starosti výzkum a vývoj. Zetsche odchází do důchodu o šest měsíců dříve, než se očekávalo. Důvodem výměny vedení jsou podle analytiků nové výzvy, kterým automobilový průmysl čelí. Jedná se zejména o nový trend elektromobilů a autonomních vozů, na který by nový generální ředitel rád svou firmu připravil.

Zetsche se však z Daimleru úplně nestahuje a bude mu pomáhat i v důchodu. V roce 2021 by se měl ujmout předsednictva v dozorčí radě po Manfredu Bischoffovi, kterému vyprší smlouva.