Zákaz náušnic, tetování nebo výstřihu. V Číně zuří válka proti zábavě

Komunistická strana Číny se snaží svým obyvatelům vštěpit „základní socialistické hodnoty“. To v praxi znamená zbavit se věcí, které by dávaly najevo individualismus, a člověka odlišovaly od ostatních. Čínský stát chce nastavit přísná pravidla a nyní svým občanům zakazuje i doplňky jako jsou pánské náušnice. Na případ upozornil list New York Times.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
8/4/2019

Během několika posledních měsíců cenzoři v Číně rozmazali několik ušních lalůčků populárních čínských zpěváků, kteří se objevili v televizi či na internetu. Údajně se komunistická strana obávala, že by náušnice v uších popových hvězd byly špatným příkladem pro mladé chlapce, kteří by se zpěváky mohli inspirovat a tento „ženský šperk“ si mohli také pořídit.

Na internetu reagovali lidé na zákaz zobrazování pánských náušnic vlnou posměchu a vtipnými kolážemi. Kritici upozorňují, že rozmazávání ušních lalůčků mladých zpěváků je jen dalším důkazem plíživého zasahování komunistické strany i do těch nejmenších detailů života čínských obyvatel.

Vedle náušnic je zakázáno také tetování či nošení výstřihů

Kromě náušnic se v Číně nepovoluje ani tetování, které musí například hráči fotbalu zakrývat dlouhými rukávy. Stejně tak způsobily skandál výstřihy dívek během speciálním setkání hráčů videoher, kdy bylo dívkám nařízeno, aby si poodhalené hrudníky řádně zakryly. Komunistická strana se nebojí zasahovat ani do hudebního průmyslu. Tamější rappeři mohou ve svých textech mluvit jen o klidu a míru.

Striktní omezení a zákazy ze strany státu se v Číně stále stupňují. Takzvané „socialistické hodnoty“ jako vlastenectví, soulad a uctivost se začínají aplikovat do každodenního života obyvatelů stále častěji. Naopak obsah vyjadřující názory jedince nebo předměty dávající na odiv majetek člověka jsou přísně omezovány a odstraňovány.