Žena závislá na nakupování si dala výzvu přestat utrácet a celý rok si nic nekoupit

Hannah Louise Poston bojovala dlouhá léta se svou závislostí na nakupování. Pořizovala si kosmetické výrobky, oblečení a bytové dekorace, i když si to vždy nemohla dovolit. Minulý rok se to třiatřicetiletá žena však rozhodla změnit a aby ušetřila nejen peníze, ale i čas a energii, které do nakupování vkládala, rozhodla se, že během celého jednoho roku si vůbec nic nekoupí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
23/2/2019

Poston se zřekla veškerých nákupů kosmetiky, oblečení i vybavení do bytu. Jedinou povolenou výjimkou bylo doplnění základních potřeb, bez nichž by se neobešla. Smazala dokonce své platební údaje ze stránek svých oblíbených obchodníků. Výzvu zdokumentovala a zveřejnila na YouTube, kde se její videa stala populárními a během jednoho roku získala žena bojující se svou závislostí přes 20 tisíc odběratelů. „Obrovské množství lidí mi psalo: mluvíš mi z duše. Každý den mi chodí e-maily od žen, které řeší stejný problém s nakupováním,“ odhaluje mladá žena.

Jen ve Spojených státech trpí závislostí na nakupování 18 milionů lidí

Není ovšem jediná, kdo se závislostí na nakupování bojuje. Podobné výzvy neutrácení peněz po celý rok jsou tak stále populárnější. Zadejte do vyhledávače „no-buy year“ (rok bez nakupování) či „no-spend challenge“ (výzva nulového utrácení) a dostanete obrovské množství výsledků. Podle psycholožky Kit Yarrow není divu, že jsou takové výzvy u spotřebitelů čím dál populárnější. „Během posledních 20 let jsme byli zahlceni levným zbožím. Lidé jsou zaplaveni výrobky, oblečením, kosmetickými produkty, doplňky. Už je nemají ani kam dávat,“ vysvětluje. „Cílem těchto výzev je cítit kontrolu nad množstvím věcí, které vlastníme.“ Odborníci upozorňují, že znaky závislosti na nakupování vykazuje jen v USA 18 milionů lidí.

Výzva Hannah Louise Poston upozornila na problém kompulzivního nakupování, který trápí miliony lidí.

Pro Poston představovalo nakupování způsob odreagování a rozptýlení od věcí, které v jejím životě nefungovaly a o nichž nechtěla přemýšlet. Podle jejích slov raději strávila celé odpoledne v nákupním centru, kde si prohlížela kosmetiku či oblečení, i když si zrovna nic koupit nepotřebovala ani nechtěla.

Podle nedávno publikované studie se kompulzivní nakupování či závislost na něm týká zhruba pěti procent populace. Při nakupování zažívají tito jedinci pocity euforie, podobně jako například osoby závislé na některých typech drog.

„Do těla se nám během nakupování vyplavuje dopamin a zažíváme dočasné chvilky štěstí,“ upřesňuje další psycholožka Jordana Jacobs, jejíž pacienti často trpí problémy s nedostatkem sebevědomí, které se projevují právě kompulzivními nákupy. Experti tvrdí, že pokud si naordinujete rok bez nakupování, úlevu pocítí nejen vaše peněženka, ale přinese to benefity i vašemu mentálnímu zdraví. „Úplně mi to změnilo život,“ říká Poston. „Nebylo to však snadné. Začala jsem chodit na terapii, mnohokrát jsem se pohádala s přítelem. Změnila jsem svůj životní styl. S koncem nakupování přišlo budování cesty za mým lepším já.“