5 znaků, že vás v práci čeká vyhazov

Poslední dobou jste zaznamenali určitou změnu atmosféry na pracovišti. Váš nadřízený a kolegové se vůči vám začali chovat odtažitěji a raději s vámi nenavazují oční kontakt. Také vás zapomněli pozvat na tradiční páteční posezení, kam se chodí vždy po práci. Je to pouze váš pocit, nebo se tu něco děje? Pokud jste v práci postřehli podobnou změnu prostředí, měli byste zbystřit.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
15/2/2019

Jak poznáte, že vás šéf nemá v lásce a možná si vás v blízké době pozve na kobereček, aby vám oznámil, že v práci končíte? Dejte si pozor na těchto 5 znaků:

1. Váš vřelý vztah s nadřízeným náhle ochladl

Přestože byl váš vztah s šéfem ze začátku spíše na profesní úrovni, po nějakém čase jste našli společná témata, o nichž jste se spolu vždy mohli bavit. Ať už jste v kuchyňce probírali fotbal, auta nebo momentální situaci na trhu, vždy jste si našli na kus společné řeči čas. Teď máte najednou pocit, že se vám šéf vyhýbá. Řídíte se heslem když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi, a tak zavítáte přímo do jeho kanceláře. Nadhodíte výsledek posledního zápasu a očekáváte pozitivní reakci a nadšené komentáře. Místo toho ale váš šéf ucukne pohledem, rychle popadne do ruky telefon a předstírá, že je momentálně strašně zaneprázdněný.

2. Proběhlo první „musíme si promluvit“

Váš nadřízený vám pošle mail, v němž vás zve do své kanceláře. Když se dostavíte, namísto běžného klábosení o sportu vás přivítá větou: „Potřebuji s tebou něco důležitého probrat.“ Uvědomujete si, že jste v poslední době řešili problémy doma a možná jste svou práci neodváděli zcela na 100 procent. Snažíte se tedy tuto problematickou situaci objasnit a nezapomenete zmínit ani to, že po nedávném odchodu bývalé kolegyně jste navíc museli částečně dělat i její práci. To však vašeho šéfa nepřesvědčí a namísto toho vám doporučí, abyste trávili víc času prací než sledováním sportovních utkání.

3. Na pracovišti jste neviditelní

Přátelské tlachání na chodbách je minulostí. Váš nadřízený se vyhýbá jakémukoli osobnímu kontaktu s vámi a pokud ho potkáte na chodbě, rychle uhne očima a vydá se opačným směrem.  Na meetinzích jste pro něj vzduch a pokud přece jen vznesete nějaký návrh, nastane nepříjemné ticho. Nato požádá o názor vašeho kolegu, který je zároveň vaším největším protivníkem. Po jeho hodinové přednášce se na něj šéf usměje a nadšeně prohlásí, jak je rád, že má někoho tak bystrého v týmu. Nejste si jistí, ale připadá vám, že se na vás po této větě nenápadně podívá, aby viděl vaši reakci.

4. Nezvou vás na důležité meetingy

Nikdo se ani neobtěžuje omluvit se, že vás nepozvali na důležité zasedání. Vaše kolegyně se vás zeptá, zda půjdete na dnešní poradu spolu a soudě dle jejího vyprávění se meetingu už nemůže dočkat, protože se tam má probírat něco důležitého. Vy jste však nebyli pozvaní, a tak se snažíte rychle přijít s nějakou výmluvou a zastřít fakt, že vám o meetingu nikdo předem neřekl. Dostaví se pocit závrati, rozbolí vás hlava a zrychlí se vám srdeční tep.  Nesnášíte meetingy, to ale nemění nic na tom, že na tenhle byste si přáli být pozvaní.

5. Nevyhnutelné setkání s HR zpečetí váš osud

Váš šéf si vás pozve do zasedačky a po otevření dveří zjistíte, že tam na vás nečeká sám. Po jeho boku sedí kolegyně z oddělení lidských zdrojů spolu s ředitelem společnosti. Přítomní se navíc tváří dost vážně a naštvaně. Celá následující situace je nejasná a rozhodně ne příjemná, plná mlhavých frází, svraštěného obočí a úsečných pohledů. Ředitel nakonec celou debatu ukončí větou, že momentálně se věci nacházejí ve velmi obtížném stavu a firma musí dát přednost zaměstnancům s „fresh“ nápady, kteří dokážou současný stav společnosti zase pozvednout a pro vás tak ve společnosti již bohužel není místo.