Kolik si vydělá uklízečka v roce 2021

Dlouhodobě nejhůře placenou práci u nás vykonávají uklízeči a uklízečky. Jejich mzda se většinou pohybuje těsně nad hranicí oficiálního minima, které je momentálně ve výši 15 200 korun.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
5/1/2021

I když bychom se bez jejich práce neobešli, na jejich platovém ohodnocení se to rozhodně neodráží. U této profese také na rozdíl od většiny ostatních zpravidla nedochází ke zvýšení mzdy ze strany zaměstnavatele – když už ji zvýší, je to jen kvůli tomu, že byla zvýšena minimální mzda v celém státě.

Soukromé podniky platí méně

Průměrný plat těchto zaměstnanců se momentálně pohybuje kolem 16 tisíc korun. Lépe ohodnoceni jsou uklízeči a uklízečky ve veřejném sektoru, tedy ti, kteří pracují v zařízeních spadajících pod obec, kraj, stát, příspěvkovou organizaci a podobně. Zde jsou mzdy vyměřovány podle oficiálních platových tabulek a mohou dosahovat i 18 tisíc korun.

V soukromém sektoru jsou mzdy nižší a mohou klesnout i na minimální hodnotu. Zde se totiž vyměřují podle určených tříd. Uklízečská práce je zařazena do první třídy, a pokud zahrnuje úklid větších ploch nebo manipulaci s většími stroji, spadá do třídy druhé. Podle těchto tříd je tedy zaručená mzda 15 200 až 16 800 korun měsíčně. Odměny pro zaměstnance v soukromém sektoru stát samozřejmě nereguluje, a tak zaměstnavatelé mnohdy nemají potřebu výrazněji překračovat státem danou spodní hranici. Průměrný plat za úklid prostor soukromých firem se pohybuje kolem 16 000 korun.

Situace se během let nemění

Toto povolání patřilo v naší zemi k nejhůře placeným vždy. V roce 1991, kdy byla minimální mzda 2 000 korun, průměrná mzda uklízeček dosahovala 2 300 korun. Před patnácti lety, kdy minimální mzdu představovalo 6 700 korun, byl průměrný plat za tuto práci 7 000 korun měsíčně.

Situace v sousedních zemích

Pokud se podíváme na situaci v sousedních zemích, zjistíme, že platy uklízečů a uklízeček se napříč zeměmi velmi liší. V Německu si toto povolání vydělá v průměru pěkných 45 tisíc korun měsíčně, v Rakousku 43 tisíc korun měsíčně. V Polsku a na Slovensku je plat uklízeček naopak ještě o více než tisíc korun nižší než u nás.