Zonky Rentiér - recenze 2021

Společnost Zonky, která v Česku již šestým rokem poskytuje nebankovní půjčky, nyní nabízí nové příležitosti také svým investorům. Spustila totiž unikátní službu Zonky Rentiér, která jim umožní zhodnotit peníze, aniž by přicházeli o svůj čas a pohodlí. Vše totiž obstarává za ně. Jak se můžete stát rentiérem i vy?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
11/2/20

Co je to Zonky Rentiér?

Zonky poskytuje bezpečné nebankovní půjčky prověřeným žadatelům a jejich systém spočívá v tom, že si mezi sebou půjčují běžní lidé, zatímco Zonky plní roli zprostředkovatele. Na jedné straně tedy stojí žadatel o půjčku a na druhé straně lidé, kteří mají volné finance a půjčí je někomu, kdo je zrovna potřebuje. Žadatel tak získá půjčku s výhodným úrokem, investor má zase možnost zhodnotit své peníze.

Právě pro ty, kdo chtějí se Zonky efektivně investovat, byla vyvinuta služba Rentiér. Spočívá především v tom, že se o vaše investice stará od začátku do konce Zonky. Používá k tomu speciální algoritmy, které investici rozdělí do stovek různých půjček s nízkým rizikem, aby byly vaše finance co nejlépe a co nejbezpečněji využity. Nad vším má navíc dohled Česká národní banka. Vy tedy zkrátka poskytnete obnos, a pak už si jen necháte zasílat každý měsíc svoji rentu.

Jaké roční zhodnocení služba nabízí?

Očekávaný výnos dosahuje 7,36 % p.a., z něj je ale nutné ještě odečíst drobné náklady, a to:

  • poplatek 2,4 % p.a. za správu portfolia (tedy všech dílčích investic, které pro vás Zonky vytváří)
  • 1,41 % p.a. na očekávaných rizikových nákladech.

Můžete tím pádem předpokládat roční výnos ve výši 3,55 %, což je zhodnocení vyšší, než nabízí například spořicí účty, a zároveň srovnatelné s nejlepšími českými podílovými fondy.

Počítejte také s tím, že příjem z investice budete muset danit. Zonky vám začátkem každého roku včas vystaví veškeré potřebné dokumenty.

Kolik můžete investovat se službou Zonky Rentiér?

Minimální investice je stanovena na 50 000 korun a maximum určeno není. Na webu sice najdete jako nejvyšší možný vklad 10 milionů korun, není ale problém investovat i víc. Stačí se Zonky ozvat na e-mailovou adresu rentier@zonky.cz a domluvit se. Jako dobu investování si pak můžete zvolit časové rozmezí od 1 roku až do 20 let.

Tabulka na webu služby Zonky Rentiér, ve které si můžeme nastavit výši investice a délku investičního horizontu.
Výši a délku investice si můžete nastavit online.

Jak investovat se Zonky Rentiér

Rentiérem se může stát každý, kdo již dosáhl plnoletosti a vede si bankovní účet u nějaké české banky. Jak tedy začít?

  1. Na této internetové stránce vyberete v menu v pravém horním rohu možnost „Registrovat se“. V dalším kroku si nastavíte, jakou částku chcete investovat a na jak dlouho (hned vedle tabulky uvidíte odhad vašeho výnosu). Jakmile budete s nastavením spokojeni, kliknete na „Investovat“.
  2. V dalších krocích vyplníte své jméno, e-mailovou adresu a vymyslíte si heslo k uživatelskému účtu, který vám bude na Zonky vytvořen. Obdržíte e-mailovou zprávu, pomocí které potvrdíte svoji e-mailovou adresu a budete moci pokračovat.
  3. Protože celá registrace nového rentiéra i podpis smlouvy probíhá online, jsou po vás vyžadovány ještě další osobní údaje a snímky dvou různých dokladů totožnosti.
  4. Rámcovou smlouvu nakonec podepíšete přepsáním kódu, který obdržíte v SMS zprávě, do formuláře. Ještě předtím si ji můžete přečíst tady.

INVESTUJTE NA ZONKY RENTIÉR

Po úspěšné registraci si na investorský účet převedete zvolený obnos, ze kterého vám bude odečten vstupní poplatek ve výši 1,9 %. Poté Zonky začne budovat vaše investiční portfolio. Tato fáze trvá podle výše vkladu 10 až 60 dní a vy můžete vše průběžně kontrolovat prostřednictvím svého rentiérského účtu.

Jakmile začne vaše portfolio vydělávat, máte dvě možnosti, jak své peníze čerpat:

  • Udržovat výši investice a inkasovat úroky: Nastavíte si výši investice, kterou chcete udržovat. Ta bude stále reinvestována a vám bude každý měsíc na bankovní účet odeslána částka vydělaná na úrocích.
  • Nechat si vyplácet úroky i jistinu: V tomto případě budete každý měsíc inkasovat úroky a spolu s nimi postupně i svoji investici (tedy jistinu, to znamená všechny peníze, které v daný měsíc ze všech vámi zainvestovaných půjček přijdou).

Jaká jsou rizika?

V článku jsme již jednou zmínili rizikové náklady, které Zonky odhaduje na 1,41 %. Ty vyplývají z rizika, které pro investory představují klienti, kteří přestanou svoji půjčku splácet. Takovým situacím Zonky předchází už pečlivými schvalovacími procesy u nových půjček a neustálou komunikací s klienty. Pokud k nim ale přece jen dojde, Zonky se snaží vše co nejrychleji vyřešit – mnohdy se podaří se s klientem domluvit a splátka tak přijde jen o pár dní později. S klienty, kteří nespolupracují, je pak dluh řešen soudní cestou. Dobrou zprávou je alespoň to, že jako rentiér se nemusíte o nic z toho starat, Zonky vás plně zastoupí.

Riziko k investicím patří, se Zonky Rentiér je však velmi nízké, a to obzvláště vzhledem k dobrému výnosu.

Závěr

Zonky Rentiér nabízí skvělé zhodnocení a zároveň bezpečné zacházení s vašimi financemi. I když se totiž jedná o novinku, je pod záštitou zavedené společnosti Zonky, které můžete důvěřovat. Pokud tedy přemýšlíte nad zajímavou investicí a nevadí vám vložit své volné finance do půjček, měli byste tuto službu určitě zkusit zvážit.