Antigenní test - cena v roce 2022

Antigenní test odhaluje nákazu virem COVID – 19 v její rozvinuté fázi. V podstatě detekuje virové bílkoviny a je užitečný k rozpoznání rozvinuté – a tedy nejnakažlivější fáze nemoci.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/4/2022

Cena antigenního testu

Antigenní test může provést buď obsluha odběrného centra, nebo si jej můžete sami koupit v lékárně a zjistit stav protilátek v pohodlí domova.

Na rozdíl od PCR testu, který máte 1x měsíčně zdarma, si antigenní test musíte hradit sami i v případě, že využijete odběrné centrum.

Antigenní test v odběrném centru stojí 201 Kč. Test je prováděn na odběrném místě stěrem z nosohltanu. Obvykle je nutné se na test objednat elektronicky přes rezervační systém, popřípadě může objednávku zajistit váš lékař. Výhodou je, že dostanete certifikát, kterým se můžete prokázat. 

Ceny antigenních testů, které můžete provést sami, se poměrně liší. Test pořídíte v lékárně v cenovém rozmezí od 80 Kč do 110 Kč. Výhodou tohoto řešení je, že se test provádí samovýtěrem ze slin. Nevýhodou je, že nedostanete žádné platné potvrzení o tom, že máte v těle protilátky a test ani neukáže koncentraci protilátek. Pouze to, zda nějaké máte. Proto jsou tyto testy tedy většinou využívány jen pro osobní potřebu, popřípadě ve školách či v zaměstnání.

Mladý muž v bílém svetru s onemocněním covid 19 si zakrývá ústa bílou rouškou a kašle.

Rozdíl mezi PCR a antigenním testem

PCR test zkoumá přítomnost skutečného genetického materiálu viru nebo jeho fragmentů. PCR je nejspolehlivější a nejpřesnější test pro detekci aktivní infekce.

Antigenní test detekuje kousky proteinů na povrchu viru nazývané antigeny. Výsledek testu obdržíte již za 15–25 minut. Rychlé antigenní testy jsou vhodné, když se použijí během několika dnů od začátku vašich příznaků, což je doba, kdy je ve vašem těle přítomno největší množství viru.

Antigenní test je sice rychlejší, ale je méně citlivý než PCR test.

Příznaky COVID-19 

Krom známých příznaků, mezi které patří kašel, ztráta chuti nebo čichu a únava, se může nákaza projevit i v případě, že máte horečku nebo zimnici, problémy s dýcháním, bolesti svalů či hlavy, bolest v krku, zácpu, průjem, rýmu anebo vám je nevolno.

Tyto příznaky se ale nemusí projevit všechny najednou. Mnohdy nemocní uvádí jeden nebo dva příznaky, a přesto jsou nakažení. V případě, že se necítíte dobře, je vhodné poradit se s vaším lékařem.

Kde se používají antigenní testy

Antigenní testy se využívají ve školách a na pracovištích. Bez ohledu na očkování se obvykle provádí testování dvakrát týdně. V případě, že je test pozitivní, následuje pětidenní karanténa. Když se během ní projeví příznaky, je nutné kontaktovat praktického lékaře a na jeho žádanku absolvovat PCR test. Pokud i tento test bude pozitivní, až poté nastává pětidenní izolace.

Po strávení pětidenní karantény bez příznaků či pětidenní izolace je třeba se v práci opět podrobit antigennímu testu. PCR test je nutný jen v případě, že člověku vyjde opět pozitivní antigenní test. Pokud je i PCR test pozitivní, začíná znovu pětidenní izolace.

V případě, že člověk během karantény absolvuje PCR test s negativním výsledkem, který zaměstnavateli při návratu na pracoviště prokáže, je možné karanténu zkrátit. Pak opět nastupuje pravidelné testování antigenním testem.