Mona Lisa - cena slavného obrazu v roce 2022

Jedná se o patrně nejznámější obraz italského malíře Leonarda da Vinciho. Je na něm vyobrazena tajuplná žena, která se zvláštně usmívá a má velice jemné rysy. Jak tento obraz vznikl a jaká je dnes jeho cena?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2022

Leonardo da Vinci namaloval Monu Lisu během svého několikaletého pobytu ve Florencii. Jeho přítel, bohatý kupec s hedvábím Francesca del Giocondo, totiž slavného malíře poprosil, zda by nemohl namalovat portrét jeho ženy. Da Vinci se dal do díla a během tří let (nejčastěji se uvádí v letech 1503-1506) namaloval krásný a jedinečný obraz.

Portrétovaná žena se jmenovala Lisa del Giocondo, proto se někdy obrazu přezdívá La Gioconda.

První majitel zaplatil 4 000 zlatých dukátů

Že půjde o velmi drahé dílo se ukázalo již za Da Vinciho života. Monu Lisu si od něj koupil sám francouzský král František I. za 4 000 zlatých dukátů a vystavil si ji na zámku ve Fontainebleau. V královské rodině se pak Mona Lisa dědila z panovníka na panovníka.

Zvláštní zalíbení nalezl v obrazu Ludvík XIV., který jej přesunul na zámek ve Versailles. Tady dílo zůstalo až do Velké francouzské revoluce, kdy ho čekalo další stěhování. Vyhlédl si ho totiž nový vládce Paříže Napoleon, kterému se obraz tak zalíbil, že ho nechal přesunout do své ložnice.

Od roku 1797 je Mona Lisa umístěna v galerii Louvre.

Obraz Mona Lisa v pařížské galerii Louvre. Míří na něj fotoaparáty mobilních telefonů, které patří návštěvníkům galerie.
Mona Lisa je jedním z nejfotografovanějších obrazů na světě.

Krádež v roce 1911

Hodnotu Mona Lisy paradoxně nejvíce zvedla krádež z roku 1911. Zaměstnanec galerie Louvre Vincenzo Peruggia ukradl Monu Lisu a dva roky ji schovával ve svém pařížském bytě. Odcizení tak slavného díla bylo pro tehdejší média velkou událostí a Mona Lise se dostalo nevídané publicity.

Celý svět napjatě sledoval, jestli se dílo ještě někdy najde. A naštěstí našlo. Zloděje přitom prozradila až školácká chyba. Kontaktoval totiž ředitele florentské galerie Giovanniho Poggia a chtěl od něj potvrdit pravost obrazu. Poggio mu naoko nabídl pomoc a domluvil si s ním schůzku, na kterou však dorazila policie a zloděje zatkla. Za svůj čin dostal pouhých sedm měsíců - šikovně se totiž hájil tím, že chtěl jako správný vlastenec vrátit obraz z Francie zpátky do Itálie.

Cena obrazu Mona Lisa

Určovat dnes hodnotu Mona Lisy je těžké, dílo je totiž už od dob Františka I. majetkem Francie a nikdy nebylo předmětem aukce. Jeho cenu nám tak nejlépe pomůže určit pojistná smlouva. Podle ní byl obraz 14. prosince 1962 pojištěn na částku 100 milionů dolarů. Pokud bychom započítali inflaci, vychází hodnota obrazu v dnešní době na neuvěřitelných 850 milionů dolarů, v přepočtu na 18 miliard korun.

Byť by se mezi nejbohatšími lidmi světa určitě našel někdo, kdo by si Monu Lisu rád pořídil do své sbírky, bude mít smůlu. Francie několikrát deklarovala, že Mona Lisa je její národní poklad, a že nikdy nedopustí, aby obraz opustil galerii v Louvru.

Další zajímavosti o Mona Lise:

  • Portrétovaná Lisa del Giocondo byla v době malování obrazu těhotná. Podle historiků to může vysvětlovat její tajuplný a příjemný úsměv.
  • Podle obrazu je pojmenovaný slavný film “Úsměv Mony Lisy” s Julií Roberts.
  • Obraz má rozměry pouhých 77 x 53 cm. Až si ho budete prohlížet v Louvru, možná vás překvapí, jak je malý.
  • Leonardo Da Vinci namaloval i další velmi drahá díla. Například jeho Salvator Mundi se v aukčním domě Christie’s v roce 2017 vydražil za 10,3 miliard korun. Kupcem byl saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán.
  • Během druhé světové války byla Mona Lisa šestkrát přesunuta na tajné místo, aby nepadla do rukou nacistů.