Salvator Mundi: Příběh nejdražšího obrazu světa

Obrazy renesančního génia Leonarda da Vinciho patří k nejcennějším na světě. Jeden z nich, dlouho ztracený obraz Ježíše Krista nazvaný Salvator Mundi (Spasitel světa), drží už druhým rokem dokonce světový rekord za prozatím nejdražší obraz historie. Jaký je jeho příběh?
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/5/2019

Pohřešovaný Spasitel

Obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho.

Malířských děl, u kterých bylo možné potvrdit da Vinciho autorství, jsou jen necelé dvě desítky, a všechny kromě Salvatora Mundi jsou ve vlastnictví muzeí. Tomuto obrazu, který byl vytvořen kolem roku 1500 na příkaz francouzského krále Ludvíka XII., se přezdívá „mužská Mona Lisa“ a podobně jako ona je předmětem četných symbologických spekulací. Vyobrazuje Ježíše Krista s překříženými prsty na pravé ruce na znamení požehnání a s křišťálovou koulí v ruce levé, která patrně symbolizuje jeho univerzální nadvládu.

Obraz byl po mnoho let nezvěstný, neoficiálně putující od majitele k majiteli, několikrát přemalovaný. Když byl začátkem 21. století znovu objeven a odkoupen na aukci za 230 tisíc korun s podezřením na v té době ještě nepotvrzené da Vinciho autorství, započala jeho náročná restaurace. Poté, co se z něj podařilo odstranit všechny pozdější úpravy, bylo autorství skutečně potvrzeno a jeho cena pochopitelně stoupla.

Nejdražší obraz v dějinách

Následně obraz roku 2013 odkoupil za 1,7 miliardy korun dealer Yves Bouvier a prodal ho ruskému sběrateli Rybolovlevovi za téměř 3 miliardy korun, což později vedlo k soudnímu sporu mezi nimi, protože Rybolovlev měl pocit, že za obraz zaplatil přemrštěnou částku.

Tento spor se dnes už jeví trochu komickým, vzhledem k tomu, že současná cena obrazu je více než trojnásobná. V aukčním domě Christie’s v New Yorku byl totiž roku 2017 vydražen za 450 312 500 dolarů, v přepočtu tedy za více než 10,3 miliard korun. Stal se tedy historicky nejdráže prodaným obrazem na aukci.

I když Christie’s nechtěli prozradit, kdo byl kupcem obrazu (na aukci byl přítomen jen jeho zástupce), média brzy odhalila, že jím byl saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán. V současné době je obraz umístěn v muzeu Louvre Abu Dhabi.