Salvator Mundi: Příběh nejdražšího obrazu světa

Obrazy renesančního génia Leonarda da Vinciho patří k nejcennějším na světě. Jeden z nich, dlouho ztracený obraz Ježíše Krista nazvaný Salvator Mundi (Spasitel světa), drží už druhým rokem dokonce světový rekord za prozatím nejdražší obraz historie. Jaký je jeho příběh?
Od redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
17/5/2019

Pohřešovaný Spasitel

Obraz Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho.

Malířských děl, u kterých bylo možné potvrdit da Vinciho autorství, jsou jen necelé dvě desítky, a všechny kromě Salvatora Mundi jsou ve vlastnictví muzeí. Tomuto obrazu, který byl vytvořen kolem roku 1500 na příkaz francouzského krále Ludvíka XII., se přezdívá „mužská Mona Lisa“ a podobně jako ona je předmětem četných symbologických spekulací. Vyobrazuje Ježíše Krista s překříženými prsty na pravé ruce na znamení požehnání a s křišťálovou koulí v ruce levé, která patrně symbolizuje jeho univerzální nadvládu.

Obraz byl po mnoho let nezvěstný, neoficiálně putující od majitele k majiteli, několikrát přemalovaný. Když byl začátkem 21. století znovu objeven a odkoupen na aukci za 230 tisíc korun s podezřením na v té době ještě nepotvrzené da Vinciho autorství, započala jeho náročná restaurace. Poté, co se z něj podařilo odstranit všechny pozdější úpravy, bylo autorství skutečně potvrzeno a jeho cena pochopitelně stoupla.

Nejdražší obraz v dějinách

Následně obraz roku 2013 odkoupil za 1,7 miliardy korun dealer Yves Bouvier a prodal ho ruskému sběrateli Rybolovlevovi za téměř 3 miliardy korun, což později vedlo k soudnímu sporu mezi nimi, protože Rybolovlev měl pocit, že za obraz zaplatil přemrštěnou částku.

Tento spor se dnes už jeví trochu komickým, vzhledem k tomu, že současná cena obrazu je více než trojnásobná. V aukčním domě Christie’s v New Yorku byl totiž roku 2017 vydražen za 450 312 500 dolarů, v přepočtu tedy za více než 10,3 miliard korun. Stal se tedy historicky nejdráže prodaným obrazem na aukci.

I když Christie’s nechtěli prozradit, kdo byl kupcem obrazu (na aukci byl přítomen jen jeho zástupce), média brzy odhalila, že jím byl saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán. V současné době je obraz umístěn v muzeu Louvre Abu Dhabi.