6 nejbohatších gangsterů historie

Al Capone byl legendou podsvětí již ve své době a v tomto žebříčku tedy má své čestné místo. Od jeho časů už ho ale překonala řada mnohem krvelačnějších, mnohem prohnanějších a především mnohem bohatších gangsterů – a dokonce i jedna gangsterka. Kteří to jsou, jak ke svému jmění přišli a jaké je stihly osudy?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
27/3/2019

1. Pablo Escobar

Proslulý boss kartelu Medellín byl se svým jměním ve výši 705 miliard korun nejbohatším gangsterem všech dob, nepřekonaný dodnes. Všeobecně je známý jako nelítostný zabiják, který z Kolumbie udělal zemi ovládanou drogovými kartely, kvůli kterým dodnes umírají stovky lidí. Zároveň je však skutečnou legendou. Díky své důmyslnosti a schopnosti zbavit se nepohodlných lidí dlouho unikal policii, nakonec se však podařilo ho zatknout. Zanedlouho utekl a více než rok se skrýval v Medellínu, pak byl ale vypátrán a při pokusu o útěk zastřelen policisty. Kromě drogami rozvrácené země po něm dodnes zůstala taky kolonie hrochů, která se v Kolumbii vytvořila jen díky jeho zálibě v chovu exotických zvířat.

2. Amado Carrillo Fuentes

Fuentes byl hlavou mexického drogového kartelu Juárez a nejvlivnějším narkobaronem své doby. Díky svým 22 soukromým tryskáčům, které používal k převážení kokainu z Kolumbie do Mexika a z Mexika do Spojených států amerických, si vysloužil romantickou přezdívku Pán nebes a podařilo se mu dosáhnout také nebeského jmění ve výši 590 miliard korun. Zemřel roku 1997 během plastické operace obličeje kvůli komplikacím, které nestihly být blíže specifikovány – doktoři, kteří operaci prováděli, byli totiž pár dní poté nalezeni zalití cementem v plechových sudech. Fuentes si očividně udržel svůj vliv i po smrti.

3. Semjon Mogilevič

Mogilevič se narodil na Ukrajině, ale dlouhodobě žije v Rusku. Na černý trh pronikl už v 80. letech. Tehdy ruští Židé masivně emigrovali do Izraele a on jim nabízel odkoupení jejich majetku a zaslání peněz do jejich nového domova, k tomu však nedošlo a vylhané peníze investoval do nelegálního obchodu se zbraněmi, drogami, bílým masem a vraždami na objednávku. Nyní ho FBI označuje za nejnebezpečnějšího gangstera světa. Kontroluje všechny odnože ruské mafie všude na světě, v každé zemi má své informátory v nejvyšších řadách tamní policie, přátele ve vysoké politice a jeho jmění je odhadováno na 235 miliard korun. V roce 2008 byl uvězněn, ale na kauci zase propuštěn.

4. Griselda Blanco

Jediné ženě v tomto seznamu se přezdívalo Černá vdova, Královna Miami nebo Kmotra. Byla jedním z drogových lordů Medellínu během 70. a 80. let. Ve svých 20 letech odešla do New Yorku, kde obchodovala s kokainem, brzy však začala být stíhána a musela uprchnout do rodné Kolumbie. Za pár let se vrátila do Miami, kde obnovila předchozí obchody, tentokrát v mnohem větším měřítku. Během tohoto období si objednala minimálně 200 vražd nepohodlných osob. Sama poprvé zastřelila člověka v jedenácti letech. Krutým podnikáním si přišla na jmění ve výši 47 miliard korun, ale taky na spoustu nepřátel. Bylo na ni spácháno několik atentátů, nakonec ji zastřelil dosud neznámý pachatel při její návštěvě Medellínu.

5. Al Capone

Legenda mezi gangstery, Alfonso Capone, začal s nečistým podnikáním v dobách americké prohibice. K této kariéře se dostal jakožto bodyguard pomyslného otce americké mafie Johnnyho Torria přezdívaného Liška, který se rozhodl odejít do „důchodu“ a stanovil Ala svým nástupcem. Během sedmi následujících let se mu podařilo ohromně expandovat a přijít si na 31 miliard korun. Pak byl ale zatčen a uvězněn v Atlantě, z vězení však mohl dát řídit své obchody a přijímat návštěvy. Poté byl umístěn do slavného Alcatrazu. Zde se začala projevovat jeho nákaza syfilidou a později byl, již stižen demencí, předčasně propuštěn do léčení. O sedm let později zemřel.

6. Anthony Salerno

Salerno, přezdívaný Tlustý Tony, patřil k sicilské mafii působící v New Yorku, známé také jako Cosa Nostra. Zbohatnul hlavně díky lichvě a vydírání a díky tomuto byznysu si vydělal asi 24 miliard korun. Na rozdíl od ostatních gangsterů nežil opulentním, zhýralým životem a možná proto si dokázal udržet pozici jednoho z nejvlivnějších gangsterů po více než 40 let. V 80. letech se začalo impérium hroutit a došlo k mnoha uvězněním členů Cosy Nostry, včetně Tonyho. V roce 1992 zemřel ve federální věznici následkem mrtvice ve věku 81 let.