Platy v Lucembursku v roce 2021

Podle nejnovějších statistik je nejbohatší zemí světa Lucembursko, malé velkovévodství s významným mezinárodním postavením. Minimální mzda v této zemi je 2 071 euro, což je téměř 54 tisíc korun. Průměrná mzda pak dosahuje 128 tisíc korun za měsíc.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
11/5/2019

Kvalita života obyvatel této země je také jednou z nejvyšších na světě. Lucembursko se pyšní dlouhodobě nízkou nezaměstnaností, propracovaným sociálním systémem, kvalitním zdravotnictvím i školstvím a stabilní politickou situací.

Nejvyšší platy v Evropě

Jedno z nejčastějších povolání, a sice prodavač nebo prodavačka, si tady přijde měsíčně na více než 57 tisíc korun. Číšníci a servírky si měsíčně vydělají kolem 60 tisíc korun, pokud nezapočítáme spropitné. Poštovní doručovatelé, jedna z nejhůře placených profesí v Česku, si v Lucembursku vydělá i 69 tisíc korun, uklízeči a uklízečky dokonce 72 tisíc korun měsíčně. Tato práce je zde placená nejlépe v celé Evropě.

Také lucemburské učitelské platy jsou nejvyššími v rámci Evropy. Plat učitele základní školy zde dosahuje výše 132 tisíc korun, u učitele střední školy stoupá v průměru ještě o tři tisíce korun. Další z častých profesí, účetní, pobírá v této zemi průměrně 114 tisíc korun měsíčně. Programátor si pak vydělá asi 210 tisíc korun za měsíc.

Nákladný život?

Lze namítat, že výška platů v této zemi odpovídá nákladům na život v ní. Skutečně, pokud bychom porovnali místní ceny zboží či pronájmů s těmi českými, budou o poznání vyšší. Pronájem dvoupokojového bytu mimo centrum zde vychází v průměru na 32 tisíc korun, tříchodový oběd v levnější restauraci téměř na tisíc korun a bochník konzumního chleba na 60 korun. V poměru k platům jsou však tyto ceny oproti českým naopak nižší. Pokud bychom však chtěli navštívit Lucembursko jako turisti, byla by to poměrně drahá návštěva.