Kolik stojí chameleon v roce 2022

Chameleoni jsou zajímavá stvoření, která dokážou měnit barvu, pohybovat očima nezávisle na sobě a chytat kořist svými dlouhým, lepkavým jazykem. Není divu, že jsou často vyhledávaným domácím mazlíčkem. Kolik ale chameleon stojí a jaká jsou úskalí jeho chovu?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
4/4/2022 2:00 AM

Chameleon jako domácí mazlíček

Chameleoni jsou samotářská zvířata, která nemají ráda přílišnou manipulaci ani společnost. Ve většině případů je velmi důležité, abyste chovali pouze jednoho chameleona, abyste předešli rvačkám a stresu. Zejména samci mohou být k ostatním samcům obzvláště násilní.

Když je chameleon ve stresu, s největší pravděpodobností zmrzne nebo otevře tlamu, ale neútočí, ani se nekroutí. Proto, když se nezkušení majitelé chameleonů snaží se svými chameleony zacházet a vidí toto chování, mnozí si to mohou splést s přijetím spíše než se stresem. Naučit se chameleonovým zvykům a povaze vám může pomoci správně číst známky nespokojenosti nebo štěstí.

Co byste o chameleonovi měli vědět?

Váha:individuální, dle druhu a pohlaví, kolem 200 g
Původ:hlavně Afrika, Saúdská Arábie, Jemen
Vhodné bydlení:terárium
Cena:přibližně 450 až 900 Kč
Délka života:4-5 let
Aktivita:během dne, jen mírná aktivita, víceméně neopouští svou větev
Zeleně zbarvený chameleon se mlsně rozhlíží. Je zabrán zblízka, z detailu a je velmi blízko objektivu.

Cena chameleona

Paradoxem chovu chameleonů je fakt, že zatímco zvíře stojí samo o sobě pár stokorun, vybavení k jeho chovu vás vyjde na tisíce.

Cena chameleona se liší podle toho, od jakého chovatele jej kupujete, v jakém věku a samozřejmě i v jakém zdravotním stavu. Přesto, že můžete koupit zvířátko i ve zverimexu, doporučuje se obrátit se spíše na zkušené chovatele, zjistit si informace k jejich chovu a případně recenze na ně i na prodávaná zvířata. Jedině tak dokážete zajistit, že zvířátko, které přijmete domů, bude zdravé. 

Nicméně koupě samotného chameleona je jen špičkou ledovce. Připravte se na mnohem větší výdaje za vybavení, které k jeho chovu potřebujete.

Chameleoni žijí na stromech, což znamená, že jejich bydlení musí obsahovat velké množství větví a rostlin, které zajistí husté olistění. To jim pomáhá cítit se bezpečně, nabízí jim příležitost prozkoumávat a skrývat se a minimalizuje stres.

Typické terárium by mělo být spíše vysoké a umístěné na vyvýšeném místě. To pomůže vašemu chameleonovi získat rozhled a bude méně ve stresu.

Větve a rostliny nejsou vše, co je potřeba. Chov chameleona vyžaduje další vybavení, jako je UVA/UVB světlo, teploměr, vlhkoměr a zamlžovací nebo kapací systém.

Tyto dodatečné nákupy mohou snadno zvýšit náklady, takže si nezapomeňte spočítat, kolik bude stát požadované vybavení. Některé může být docela drahé. Pro začínajícího chovatele se cena za základní vybavení vyšplhá ke 3 – 5 000 Kč, a to bez ceny chameleona samotného.

Čím chameleona krmit?

Jednoduchá miska na jídlo a miska na vodu u tohoto exotického mazlíčka nebudou stačit. Stejně jako jejich klec musí co nejvíce připomínat jejich přirozené prostředí, musí být taková i jejich zásoba potravy a vody.

Chameleoni získávají živiny a potravu ze střev živých brouků. Budete muset mít po ruce cvrčky, moučné červy nebo případně sarančata. Často je nutné poprášit hmyz doplňky stravy, abyste zajistili, že váš chameleon dostane druhy živin, které potřebuje, aby zůstal zdravý.

Chameleoni svou potravu loví. Krmíte je tedy živými cvrčky nebo červy, které musíte vhodně uchovávat. Když pomineme nebezpečí, že vám “jídlo” pro chameleona uteče a pak bude váš dům nebo byt vydávat zvuky jako středomořský bungalov, připravte se i na to, že se například cvrčci málokdy prodávají po kusech. Obvykle jsou nabízeni v množství 0,1 - 1 litr a cena se podle velikosti cvrčků pohybuje od 350 - 500 Kč za litr potravy. Běžnému chameleonovi ale taková zásoba vydrží na více než dva měsíce. 

Nejčastější doplňkem stravy je vápník a hořčík, kterým je třeba hmyz před krmením poprášit. Vyplatí se koupit balení, ve kterém jsou obsaženy jak tyto dva hlavní minerály, tak i další potřebné stopové prvky. Jeho cena se pohybuje kolem 200 Kč a je to investice na několik měsíců dopředu. 

Pokud jde o vodu, chameleoni pijí z kapiček vody, které kondenzují na listech. Je proto potřeba terárium pravidelně zamlžovat, aby chameleon netrpěl dehydratací. To lze provést ručně, ale lze použít i automatické mlhy.

Samec nebo samice?

Chameleoni jsou ve svém přirozeném prostředí extrémně teritoriální tvorové a mohou být docela agresivní vůči vetřelcům do jejich stanovišť. Stejně jako u jiných plazů bývají samci chameleonů agresivnější a teritoriální než samice.

To znamená, že samci chameleonů s větší pravděpodobností syčí nebo kousají své majitele (nebo cokoli, co vidí jako vetřelce).

Samice chameleonů jsou na rozdíl od svých protějšků mírnější. Dokonce jsou schopny do určité míry tolerovat i jiné chameleony ve svých teráriích. Pokud tedy chcete domácího mazlíčka, který vám bude ochoten projevit více náklonnosti, nebo zvíře, které vás náhle nekousne, zvolte spíše samici.

Samice chameleonů však mohou být náchylné ke zvýšenému stresu z kladení vajíček a tím pádem i k nemocem. Samci chameleona obvykle žijí déle. Zatímco samec se dožívá obvykle devíti let, u samice je to obvykle pouze pět let.

Jak poznat, že je chameleon nemocný

Chameleoni velmi dobře skrývají své nemoci. Bohužel tím mohou majitelům zvířat ztěžovat rozpoznání potenciálních problémů.

1. Nechutenství

Pokud váš chameleon odmítá potravu, nebo z terária nemizí cvrčci, zbystřete.

2. Trávení času v neobvyklé části terária

Chameleoni mají obvykle jedno nebo dvě oblíbená místa. Pokud tedy najdete zvířátko jinde než obvykle, není to jeho běžné chování.

3. Matná barva

Chameleoni jsou známí svými jasnými barvami, takže pokud mají matnou, tmavou nebo popelavou barvu místo toho, aby byli zářiví, může to znamenat, že je váš chameleon nemocný.

4. Zapadlé oči

Pokud je chameleon dehydrovaný, vystresovaný nebo nemocný, oči se mohou zdát propadlé a plošší než obvykle.

5. Neobvyklá nebo žádná stolice

Může se vyskytnout zácpa i průjem - ty působí jako známky toho, že by váš chameleon mohl být nemocný. Je velmi důležité věnovat pozornost množství, barvě a charakteru stolice.

Chov chameleona rozhodně není jednoduchou záležitostí a je doporučován chovatelům, kteří jsou schopni poskytnout zvířatům péči a prostředí, na které je chameleon zvyklý. Rozhodně se nejedná o vhodného mazlíčka pro malé děti.