Kolik stojí samojed v roce 2022

Vznešený, přátelský a dobrosrdečný bílý chlupáč s věčným úsměvem - tak se dá popsat sibiřské plemeno psa samojeda. Tento aktivní a věrný společník se od vás na krok nehne, bude s vámi chtít trávit všechen čas a dopřeje vám dostatek fyzické aktivity. Kolik toto sněhově bílé plemeno stojí a kde ho můžete sehnat?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
3/7/2022 2:00 AM

Kolik samojed stojí a kde ho koupit? 

Stejně jako u většiny psích plemen s dlouhou historií byste měli i samojeda vždy pořizovat s průkazem původu, který dokládá jeho původ a rodokmen. Čistokrevné štěně tohoto laskavého bílého chlupáče seženete mezi 10 a 20 tisíci korun.

V České republice existuje několik chovatelských stanic a seriózních chovatelů se samojedy, kteří pravidelně mají štěňata k prodeji. Objeďte si pár z nich v nejbližším okolí a dejte si při výběru štěněte samojeda na čas, chtějte poznat jeho rodiče a mít informace o jeho zdraví. Zároveň se můžete poohlédnout i v útulcích pro psy, i čistokrevný samojed se tam může vyskytnout.

Historie plemena

Samojed je jedno z nejstarších plemen psů na světě díky svému sibiřskému původu sahajícího do doby tisíc let před naším letopočtem. Původní název plemene Bjelkier znamená ve volném překladu “bílý pes, který plodí bílé”. 

Samojed byl chován asijským severským kočovným národem Něnců, kterým se také přezdívalo Samojedi, a měl za úkol hlídat stáda sobů, pomáhat při lovu nebo tahat saně s nákladem. Pro tyto kočovníky byli samojedi nejen pomocníky, ale plnohodnotnými členy rodiny a tím způsobem se k nim chovali. Samojedi s nimi spali ve stanech a zahřívali je nebo hlídali děti. 

Později se tito chlupatí psi dostali až na carský dvůr a od konce 19. století se zúčastnili mnoha polárních expedic díky své pracovité, vytrvalé a věrné povaze. Samojedy ráda chovala i anglická královna Alexandra a jejich chov se z Anglie rozšířil i do Ameriky a zbytku světa.

Samojed je středně velký pes, který v kohoutku dosahuje výšky mezi 50 a 60 cm a váží mezi 23 a 30 kg, fenky jsou vždy menší a lehčí. Dožívá se průměrného věku 10 až 12 let života. Samojed vyzařuje eleganci a vznešenost svým svalnatým tělem, širokým krkem, silnou a velkou hlavou s malýma vzpřímenýma špičatýma ušima a tmavýma očima. 

Samojed je známý pro svůj pověstný úsměv, který činí mírně zvednuté koutky tlamy, černé pysky a posazení očí. Jeho milý a půvabný vzhled podtrhuje vysoce posazený ocas, který je buď svěšený nebo stočený přes hřbet nebo bok, a dlouhá sněhově bílá srst tvořící bohatý límec kolem hlavy. Jeho chlupy jsou husté a silné po celém těle a chrání i polštářky mezi prsty. Zbarvení srsti je buď čistě bílé, krémové nebo bílo-béžové barvy. 

Povaha samojedů odpovídá jejich přátelskému vzhledu, jsou veselí, společenští, dobrosrdeční, inteligentní, pracovitý, velmi aktivní a věrný svému majiteli. Zároveň má ale svou hlavu a čas od času projeví svou nezávislost a tvrdohlavost.

Výchova a péče

Výcvik samojeda se může díky jeho inteligenci zdát snadným, ale opak je pravdou. Je třeba mít trpělivost a psa pozitivně motivovat, nejlépe formou hry nebo zábavných cvičení. Obecně se doporučuje mít již určité chovatelské zkušenosti, díky kterým budete moci samojeda při výcviku správně motivovat namísto tvrdého a samozřejmě neúčinného drilu. 

Velmi rychle se učí a rád se účastní všech psích sportovních aktivit, jako aktivní a energické plemeno vyžaduje každodenní pohyb alespoň v podobě procházek, nejraději má výlety na horách. Samojed je neochvějně věrný své rodině, kterou miluje a chce s ní trávit co nejvíce času. Dbejte tedy na to, abyste mu dopřávali dostatek pozornosti a měli ho vždy na blízku. Musíte mu taky zajistit dostatek zábavy a aktivních činností, jinak si je najde sám ve formě ničení bot, roznášení odpadků, hrabání nebo utíkání.

Jeho společenská, klidná a hravá povaha z něj dělá ideálního parťáka pro děti, se kterými si rád hraje. K cizím lidem je vždy přátelský, proto není vhodným hlídačem. Ostatní psy a zvířata má rád, pozor na jeho tendence k lovu menších zvířat jako králíků nebo slepic. Pokud víte, že se samojedem nebudete schopni trávit dostatek času, můžete mu pořídit psího kamaráda, který je stejně aktivní nebo hravý.

Pro chov samojeda je nejlepší velká oplocená zahrada a přístup do domu, kde může trávit čas se svou rodinou. Jeho hustá srst funguje jako izolační vrstva a chrání ho před zimou a větrem. V létě ho však nepřetěžujte, horko těžko snáší. Právě jeho nádherná huňatá bílá srst má samočistící schopnosti, díky tomu pes nezapáchá a není ho potřeba často koupat. 

Naopak vyžaduje pravidelné, ideálně každodenní, kartáčování hřebenem se širokými zuby. V období línání dvakrát ročně se připravte na to, že dlouhé bílé chlupy budete mít všude a kartáč budete používat téměř nonstop. Kromě srsti se doporučuje péče o chrup, kontrola uší a stříhání drápků, pokud si je samojed sám přirozeně neobrousí. 

Samojedi jsou zdravé a odolné plemeno psa, i díky svému sibiřskému původu. Bohužel ale ani jemu se úplně nevyhnou některé psí nemoci jako dysplazie kyčelního kloubu, cukrovka, onemocnění srdce, selhání ledvin, rakovina nebo progresivní atrofie sítnice často končící slepotou. 

Štěnata samojeda byste měli krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem bohatým na bílkoviny a tuk. Dospělým psům naopak dávejte masité krmivo s průměrnou energetickou hodnotou, aby nebyli příliš hyperaktivní. Dbejte především na kvalitu krmiva bohatého na množství nenasycených mastných kyselin pro podporu srsti a silných kloubů a kostí.

Zajímavosti o samojedovi

Nejvíce zajímavým faktem o samojedech je bezpochyby jejich využití při polárních expedicích v období objevů od 70. let 19. století zhruba do roku 1912. Doprovázeli třeba slavného polárníka Roalda Amundsena při jeho výpravě na Jižní pól, kde stanul jako první člověk. Jeho psí spřežení vedla fena samojeda a stala se tak prvním psem na Jižním pólu. 

Dalšími expedicemi s účastí samojedů byla výprava Nora Fridtjofa Nansena na Severní pól nebo výzkumná expedice na souostroví Země Františka Josefa, kterou vedl další slavný bristký polárník Frederick Jackson.