Srovnání platů ČR vs. Německo (2021)

Stále více Čechů odchází za vyšším výdělkem do sousedního Německa, kde mohou za stejnou práci získat i trojnásobný plat. Pro případ, že uvažujete o změně prostředí i vy, vám přinášíme přehled porovnání platů v nejčastějších profesích v Česku a v Německu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/5/2022 2:00 AM

Platy v Německu každým rokem pravidelně stoupají a průměrná měsíční mzda je zde momentálně ve výši 106 000 korun, zatímco v České republice je to 35 441 korun měsíčně. Minimální hodinová mzda je aktuálně okolo 9,5 euro na hodinu, tedy okolo 250 korun. V Čechách je minimální mzda 15 200 korun měsíčně. Kolik si tedy v průměru vyděláte za následující velmi častá, avšak v Česku mnohdy platově nedoceněná povolání?

Stavební dělník

Za prací na stavbě odcházejí Češi do sousední země nejčastěji. Zatímco u nás si vydělají kolem 25 tisíc korun měsíčně, v Německu je to v průměru 79 tisíc korun. Čeští zaměstnavatelé také mnohdy nedodržují pracovní dobu a bezpečnostní předpisy, což jsou oblasti, které v Německu podléhají mnohem přísnějším kontrolám a dělníkům je tam tak zajištěno o poznání kvalitnější pracovní prostředí.

Skladník

Mnoho Čechů pracuje v Německu na pozici skladníka, kde je jednou z výhod to, že zpravidla není nutné ovládat více, než jen pouhé základy německého jazyka. V Česku se jejich plat pohybuje průměrně kolem 24 tisíc korun měsíčně, v Německu je to 64 tisíc za měsíc.

Zdravotní sestra

Na rozdíl od skladníků i stavebních dělníků musí české zdravotní sestry pro získání práce v Německu ovládat němčinu na velmi dobré úrovni. Odměnou jim je průměrný plat ve výši 72 tisíc korun měsíčně oproti 27 tisícům korun, které si vydělají v Česku.

Kuchař

Toto povolání pomyslně uzavírá čtveřici Čechy a Češkami nejvíce vyhledávaných povolání v Německu. Kuchaři sem většinou odchází nejen za vyšším platem, ale především za novými zkušenostmi ve svém oboru. Průměrný plat kuchaře je u nás ve výši 24 tisíc korun měsíčně, u sousedů je to přibližně 48 tisíc korun za měsíc.

Učitel

O výši – nebo spíše níži – učitelských platů se u nás vedou spory dlouhá léta. Učitel základní školy si u nás měsíčně vydělá v průměru 34 tisíc korun, na střední škole pak kolem 35 tisíc korun. Oproti tomu v Německu je průměrný plat učitele na základní škole ve výši 77 tisíc korun a na střední škole 86 tisíc.

Uklízečka

Měsíční plat uklízečů a uklízeček se v Česku většinou pohybuje jen těsně nad minimální mzdou, v průměru je to asi 16 tisíc korun. V Německu si na této pozici vyděláte téměř trojnásobek, a sice asi 44 tisíc korun za měsíc.

Prodavač

Vzhledem k neustálému nedostatku prodavačů se jejich platové podmínky v Česku za poslední dva roky značně zlepšily. I přesto působí průměrná mzda prodavačů a prodavaček v Česku, 24 tisíc korun měsíčně, poměrně směšně oproti té německé, která dosahuje 61 tisíc korun měsíčně.

Řidič kamionu

S novým německým zákonem o minimální mzdě přišel návrh na to, aby byla zahraničním zaměstnancům, kteří se v rámci pracovních povinností budou pohybovat po německém území, vyplácena mzda podle německých měřítek. To by se týkalo hlavně mnoha řidičů. Tento návrh se samozřejmě setkal s ohromným odporem ostatních zemí včetně Česka, a tak byl pozastaven. Zatímco v Česku si takový řidič vydělá průměrně 29 tisíc korun měsíčně, v Německu by si totiž přišel na 71 tisíc korun.

Účetní

U tohoto zaměstnání, kde se každá chyba prodraží, je podobně jako například u zdravotních sester potřeba velmi dobrá znalost německého jazyka. Na rozdíl od průměrného platu účetních v Česku, 30 tisíc korun měsíčně, jejich ohodnocení v Německu odráží zodpovědnost, kterou toto zaměstnání vyžaduje. Přijdou si tady v průměru na 84 tisíc korun za měsíc.

Uvedené částky jsou čisté mzdy. Německý daňový systém je jeden z nejsložitějších v Evropě – daň z příjmu fyzických osob tvoří 14 až 45 procent z platu a stoupá podle výše příjmu. Výrazný vliv na výši daní má také systém, který dělí zaměstnance do tříd podle jejich rodinného stavu, počtu dětí a tak dál.

Častým argumentem proti práci v Německu jsou vyšší náklady na život v této zemi. Z nejnovějších statistik však vyplývá, že ceny nájmů jsou srovnatelné a potraviny i drogerii je možné nakoupit za podobné částky, jako v České republice. Služby jsou samozřejmě dražší, i přesto se tady ale dá spokojeně žít s přiměřeným rozpočtem.