Kaviár - cena pochoutky

Kaviár se často uvádí jako pochoutka boháčů, a přitom jsou to rybí jikry. Proč má tedy pověst luxusního pokrmu, který si lidé mažou na toast a u toho popíjí šampaňské? U kaviáru platí, že čím je kvalitnější, tím je dražší, ale také vydrží kratší dobu. Proto to není pochoutka pro každého!
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
4/4/2022 2:00 AM

Ještě jste ho neochutnali?

Pokud máte kaviár rádi, ale nemůžete si dovolit za něj dát tisíce korun, existuje i levnější možnost, pokud překousnete, že nepůjde o pravý kaviár. 

Pravý kaviár se totiž vyrábí z jiker ryb jeseterovitých, které se nachází v Kaspickém moři (odtamtud pochází většina produkce), v Černém moři, na dolním toku Dunaje nebo v povodí řeky Amur. Tento typ kaviáru je však dost drahý. Pohybuje se většinou od 3 000 do 5 000 Kč za 100 g (cena může samozřejmě stoupnout i mnohem výše). 

Je zde však ještě jedna možnost, a to koupit si nepravý kaviár (abychom byli přesní, správně by se tomu ani kaviár říkat nemělo, jde prostě o rybí jikry), který pochází z ryb lososovitých a dalších druhů. Ten je červený. Nepravý kaviár seženete i kolem 300-500 Kč za 100 g

Proč je kaviár tak drahý?

Pro to existují v zásadě dva důvody: jeden je spojený s exkluzivitou pokrmu, která sahá do historie, a druhý jak jinak než s ekologií. 

V době Starověkého Říma byl kaviár běžnou pochutinou na stole i těch prostších lidí. Kdy se to tedy změnilo? Ruští monarchové si později kaviár velmi oblíbili a znelíbilo se jim, že by se k němu tak jednoduše dostal i plebs. Proto si ho „zamluvili“ pro sebe. Tehdy dostal kaviár punc luxusního pokrmu. Právě kvůli tomuto statusu si dnes kaviár drží vyšší cenu. 

Jak už jsme zmínili, pravý kaviár pochází z ryb jeseterovitých a jakmile lidé přišli na to, že je nejlepší, začali je lovit ve velkém. Proto je dnes většina těchto druhů ohrožená a na pokraji vyhynutí, což také zvedá cenu kaviáru. 

Dnes existují i uměle vytvořené chovy na kaviár, ale kaviár takto sesbíraný nemá takovou kvalitu jako ten od divokých ryb, proto se praví labužníci stále honí za tím divokým. Ten nejkvalitnější kaviár má velká zrna, která jsou bez zápachu. Na začátku je jejich barva bílá, postupně šedne a černá. Bílý kaviár je ten nejvzácnější. Čím je kaviár tmavší a kašovitější, tím je starší a méně kvalitní. Kaviár většinou vydrží, pokud je v lednici a je neotevřený, 4-6 týdnů. Pokud je pasterizovaný, tak až rok. Jakmile ho otevřete, měli byste ho do dvou, tří dnů spotřebovat. 

Černý a červený kaviár na bílém pečivu na dřevěné desce. V pozadí miska s kaviárem.

Nejdražší kaviár na světě

Obecně platí, že nejkvalitnější kaviár pochází z Kaspického moře. A ten vás přijde i na nejvíce peněz. Nejdražší typ kaviáru je tedy z Íránské Belugy (Vyza velká), která patří mezi vzácné jeseterovité ryby. Kaviár se jim odebírá mezi 60 a 100 lety (dožívají se kolem 120 let). Kilo tohoto kaviáru se prodává za 34 500 dolarů, což je přibližně 757 500 Kč. 

Existuje však ještě jeden specifický kaviár, který vytvořili syn s otcem z Rakouska a jmenuje se Strottarga Bianco. Ten je v tuto chvíli úplně nejdražší. Je také odebírán Vyze velké, ale je zároveň posypán dvaadvacetikarátovým zlatem. Kilo tohoto kaviáru vás přijde na 200 000 liber, což je v přepočtu přibližně 5 756 426 Kč. 

Kde koupit kaviár?

Pokud máte zájem o opravdu kvalitní kaviár, rozhodně nenakupujte v běžném supermarketu a vyhledejte nějaký obchod pro labužníky, nebo se specializovanou stravou. Obecně se doporučuje kupovat kaviár osobně, protože správně by vám měli dát možnost kaviár ochutnat, než ho koupíte. Ale pokud o žádné specializované prodejně ve vaší blízkosti nevíte, musíte se podívat online. Najdete ho například na Lemberg-caviar, Boxxi a některé i na Rohlíku. První dva mají i kamenné prodejny. 

Jak kaviár servírujeme?

Ještě předtím, než kaviár podáváte, měli byste ho na několik hodin dát chladit v teplotě 0-5 °C. Kaviár je většinou naservírovaný jako první chod a bez příloh, aby vynikla jeho specifická chuť. Jíst by se měl pomocí skleněné nebo keramické lžíce. Přijatelné jsou i další materiály, jako je například dřevo, plast nebo mramor. Klasické kovové příbory nejsou pro servírování vhodné. Lžící kaviár naberete a před polknutím poválíte na jazyku. 

Pokud chcete kaviár přece jenom servírovat i s jinými potravinami, je třeba vybírat obezřetně, nehodí se totiž ke všemu. Vhodný je například toast (může být i namazaný máslem), vajíčko natvrdo, kousky citronu nebo ústřice.

Ke kaviáru samozřejmě můžete podávat šampaňské.

Další zajímavosti o kaviáru:

  • Nejlevnější je většinou kaviár z čínských farem. Nemusí to nutně znamenat, že je nejhorší. Produkují jak více kvalitní, tak méně kvalitní kaviár. 
  • „Vychovat“ jesetera, který je připraven vytvořit ten správný kaviár může trvat mezi 8 a 20 lety (taková péče je potřeba pro jednoho každého tvora, což se samozřejmě odráží na ceně kaviáru). 
  • Jeseteři musí často kvůli odběru zemřít. Všechny tyto roky péče znamenají tedy jen jednu „sklizeň“.