Ceny potravin ve Švýcarsku

Politicky a ekonomicky stabilní země se špičkovým veřejným zdravotnictvím, spolehlivým sociálním systémem a kvalitními školami – není divu, že její obyvatelé jsou podle statistik nejšťastnějším národem na světě. V tomto případě však platí, že kvalita něco stojí. Řeč je o Švýcarsku, nejdražší zemi světa.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/5/2019

Tisícový rodinný nákup

Uvedená cena piva se naštěstí týká jen piva točeného – lahvové ve švýcarském supermarketu pořídíte průměrně „jen“ za 40 korun. Nepříjemným překvapením ale může být cena základních potravin, jako je pečivo, vejce, brambory, maso, ovoce a zelenina.

Čerstvý konzumní chléb například stojí kolem 60 korun, kilo kuřecích prsou 550 korun, litr mléka 35 korun a plato dvanácti vajec 120 korun. Kilo jablek nebo pomerančů vychází na 70 až 80 korun, jedna hlávka salátu na 50 korun. A protože Švýcarsko je proslulé svými sýry, je na místě zmínit i jejich cenu – v průměru 520 korun za kilogram.

Drahé jsou i služby

S vyššími výdaji je potřeba počítat i při stravování v restauračních zařízeních. Hlavní jídlo pro jednoho strávníka stojí v levnější restauraci nebo bistru kolem 560 korun, a když ho budete chtít zapít vodou, připlatíte dalších 70 korun. I ranní káva se stává malým luxusem, protože například za jeden šálek cappuccina necháte v kavárně asi 105 korun.

Také ostatní služby jsou poměrně drahé. Jediná jednosměrná jízdenka MHD vyjde na 70 korun, lístek do kina na 400 korun, soukromá školka pak na 49 000 korun za měsíc. Bydlení v jednopokojovém bytě v centru města vychází v průměru na 32 000 korun měsíčně.

Kolik si vydělá švýcarský pošťák?

I přes vysoké náklady na život je Švýcarsko velice oblíbenou krajinou pro cizince, především z ostatních evropských zemí, kteří se zde rozhodnou pracovat a bydlet. Důvodem jsou kromě vysoké kvality života pochopitelně také vysoké platy. Průměrná výše platu ve Švýcarsku je v přepočtu 116 tisíc korun a například zaměstnanec pošty, což je jedna z nejhůře placených prací u nás, si zde vydělá průměrně 125 tisíc korun měsíčně. Se švýcarským platem jsou tedy zdejší ceny o poznání přijatelnější.