Srovnání platů ČR vs. Švýcarsko (2021)

Lákala vás někdy práce ve Švýcarsku? Zajímá vás, jaké mají v této zemi platy? V dnešním článku si srovnáme švýcarské platy s těmi českými.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
22/3/2021 1:00 AM

Průměrný plat ve Švýcarsku

Švýcarsko patří mezi nejbohatší země na světě. Lidé v této zemi mají druhé nejvyšší mzdy v Evropě (první je Lucembursko). Průměrná mzda ve Švýcarsku je 140 000 korun měsíčně. V Čechách je to 35 441 korun měsíčně. Minimální mzda v České republice je 15 200 korun měsíčně, ve Švýcarsku je to 97 400 korun.

Jak vypadají platy u nejčastějších profesí? Výrazně se liší. Například učitelé si ve Švýcarsku vydělají přes 170 000 korun měsíčně a tato profese je tam velmi ceněná. Platy učitelů v České republice se sice v posledních letech pomalu zvedají, pořád se ale pohybují lehce nad průměrnou mzdou a dosahují úrovně 35 000 korun měsíčně.

Další velmi dobře placenou prací ve Švýcarsku je profese doktora. Ten si každý měsíc vydělá v průměru 10 000 švýcarských franků, v přepočtu 240 000 korun. Jeho český kolega si přijde v průměru na 47 000 korun.

Švýcarští právníci si v průměru vydělají 222 000 korun měsíčně. O tuto profesi je zájem hlavně ve velkých městech jako Curych, Ženeva či Bern. Právníci v Česku si v průměru vydělají 65 000 korun.

Platy zdravotních sester, manažerů a policistů

A jak jsou na tom zdravotní sestry, manažeři nebo policisté? Zdravotní sestra si ve Švýcarsku vydělá v průměru 6 500 švýcarských franků měsíčně, což je o trochu více, než kolik je tam průměrná mzda. I tak je to v přepočtu krásných 156 000 korun měsíčně. České sestřičky si každý měsíc v průměru přijdou na 40 000 korun měsíčně.

Manažeři ve Švýcarsku vydělávají v průměru 132 000 korun měsíčně. Jejich platy se ale liší podle kvalifikace a délky praxe a také podle toho, jestli pracují ve velkém, nebo v malém městě. V Čechách si manažer v průměru vydělá 45 000 korun měsíčně.

Policisté u nás berou v průměru 36 400 korun měsíčně. Ve Švýcarsku si přijdou na 164 000 korun měsíčně.

Kde jsou nejvyšší platy, jak funguje práce přesčas a kolik mají týdnů dovolené

Největší platy ve Švýcarsku se vyplácí ve velkých městech, suverénně nejvíce se pak platí v Curychu a v Ženevě. Je to kvůli tomu, že zde sídlí velké množství bank a dalších finančních institucí, které mezi sebou soupeří a potřebují svým zaměstnancům nabídnout co nejvyšší platy. V Curychu jsou dokonce nejvyšší platy na světě - průměrně si zde lidé vydělají 1600 korun na hodinu.

Ve Švýcarsku se také vyplatí pracovat přesčas. Vláda tam ustanovila, že maximálně se může pracovat 45 hodin týdně při práci v kanceláři a v retailu a 50 hodin týdně u ostatních pozic. Cokoli nad tento limit je považováno za přesčas a firmy jsou za práci navíc zvyklé platit v průměru 125 % standardní mzdy.

Co se týče dovolené, tak jsou na tom oba státy podobně. Ve Švýcarsku má zaměstnanec nárok na čtyři týdny dovolené, pokud mu je více než dvacet let. Pokud je mladší dvaceti let, má nárok na pět týdnů dovolené. V Čechách jsou to pak nejčastěji čtyři týdny pro všechny zaměstnance bez rozdílu věku.

Ve Švýcarsku se také vyplatí o penězích smlouvat. U většiny vyšších pozic je zvykem, že jednou za rok probíhá jednání o platu. Cílem zaměstnance je získat lepší podmínky, což se ve většině případů podaří.

Při srovnávání platů nesmíme zapomínat na to, že ve Švýcarsku je oproti České republice vyšší životní úroveň, a tak jsou zde vyšší nejen platy, ale i ceny potravin i služeb. Například ceny za bydlení jsou v této zemi o 177 % vyšší než v České republice a životní náklady jsou o 165 % vyšší než u nás. Vyšší cena potravin se pak dá dobře ilustrovat na příkladu ceny bochníku chleba, který ve Švýcarsku vyjde na 66 korun.