Walt Disney: Geniální animátor, který stvořil miliardové impérium

Pravděpodobně nejslavnější osobnost animovaného filmu, Walter Disney, po sobě zanechala pohádkové impérium. Přečtěte si, jak se od kreslení karikatur pro časopisy propracoval k 22 Oscarům za animované filmy, které nás přenáší do světa fantazie dodnes.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/7/2020 2:00 AM

Vzestupy a pády

Zájem o kreslení se u Walta Disneyho údajně projevoval již od jeho 4 let, nejvíce se jeho talent však rozvinul až po nástupu na střední školu, kdy začal navštěvovat večerní kurzy Institutu umění v Chicagu a kreslit karikatury pro školní noviny.

Po krátké práci u červeného kříže jako řidič sanitky odešel do Kansasu, kde jako kreslíř reklam získával zkušenosti s animací. Zanedlouho založil vlastní společnost a začal vytvářet humorné animované filmy nazvané Laugh-O-Grams, které promítalo místní kino. Disney však brzy zkrachoval.

Svého snu se nehodlal vzdát, a tak zamířil rovnou do Hollywoodu. Zde distributory okamžitě zaujaly příběhy o Alence a Walt, tentokrát už společně se svým bratrem Royem, znovu vedl vlastní studio. V roce 1928 vytvořili s kolegou Ubem Iwerksem postavičku Mickeyho Mouse, kterého daboval přímo Disney. V dalších letech vznikli Kačer Donald nebo pes Goofy. To už jeho firma jela na plné obrátky a všem bylo jasné, že se jedná o obří animátorský talent.

Pocit viny za smrt matky

Ve 30. letech vytvořil Disney první animovaný celovečerní film Sněhurka a sedm trpaslíků, který by tak úspěšný, že vydělal studiu na lepší natáčecí vybavení a odstartoval takzvaný „zlatý věk animace“, během kterého vznikaly další veleúspěšné snímky jako Pinocchio, Bambi, Petr Pan nebo Alenka v říši divů a nové díly seriálů o Mickeym Mousovi či Kačerovi Donaldovi.

Zajímavým rysem filmů z Disneyho dílny je to, že v nich mnohdy chybí matka. Jeho vlastní matka zemřela na otravu plynem poté, co se v novém domě, který Walt svým rodičům koupil, rozbilo topení. Disney si smrt matky kladl za vinu a tato fakta tedy bývají často spojována.

Během 2. světové války klesly výdělky studia téměř na nulu, nejpopulárnější animovanou postavičkou se navíc nově stal Bugs Bunny konkurenčního studia Warner Bros. Zpět na výsluní se Disney dostal v roce 1950 díky filmu Popelka. Tou dobou se také poprvé objevila myšlenka vytvořit nejúžasnější zábavní park na světě – Disneyland. První byl otevřen o 5 let později.

Jeho firma dodnes vydělává miliardy

Poslední filmy, ve kterých můžeme slyšet jeho hlas, jsou Kniha džunglí a Medvídek Pú a bouřlivý den. Roku 1966 zemřel na rakovinu plic. O dva roky později byla na jeho počest vydána sada amerických známek s portrétem animátora obklopeného postavičkami, které vytvořil.

Kromě dalších ocenění byl devětapadesátkrát nominován na Oscara a dvaadvacetkrát sošku získal – u obou čísel jde o dosavadní rekord. V době, kdy zemřel, měl jmění, které by v současné době odpovídalo přibližně 22,5 miliardám korun. Jeho společnost se dnes nazývá The Walt Disney Company a její hodnota je 130 miliard dolarů. Loni dosáhla rekordního ročního obratu 59,4 miliardy dolarů.