Srovnání platů ČR vs. USA (2023)

Do Spojených států odchází za prací ročně spousta Čechů, většinou na pár měsíců, někteří se zde ale usadí i natrvalo. V současnosti zde žije asi 1,3 milionu lidí českého původu a české čtvrti se rozrůstají ve větších městech napříč celou Amerikou. Za jakými platy sem tedy naši krajané odchází?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
23/12/2021 1:00 AM

Průměrná mzda se ve Spojených státech pohybuje okolo 100 000 korun za měsíc, u nás je to 40 000 korun. Minimální mzda je za oceánem v průměru 24 000 korun měsíčně, u nás je to 15 200 korun. Jak vypadají platy u konkrétních profesí? 

Průměrný plat u konkrétních profesí

Zdravotní sestra

Mezi platy zdravotních sester v České republice a ve Spojených státech panují s přehledem největší rozdíly z celého tohoto žebříčku. Zatímco u nás se jejich mzda pohybuje kolem 26 tisíc korun, ve Spojených státech je to asi 120 tisíc korun za měsíc.

Plavčík

Plavčík je sezonní povolání, za kterým často odjíždí do Spojených států studenti vysokých škol, aby si během svého prodlouženého léta vydělali a zároveň poznali kus světa. Zatímco u nás by si za takovou brigádu vydělali něco málo přes 17 tisíc korun měsíčně, tam si přijdou na 49 tisíc korun.

Učitel na základní škole

Učitelé základních škol si v České republice vydělají asi 34 000 korun měsíčně. Američtí kolegové jsou na tom o poznání lépe – jejich průměrný měsíční plat je 87 tisíc korun. Tato mzda, i když se nám může zdát vysoká, je však pod americkým platovým průměrem. Ten dosahuje v této zemi 92 tisíc korun za měsíc.

Prodavač/ka

Zatímco čeští prodavači a prodavačky si vydělávají průměrně 22 300 korun měsíčně, ti američtí si přijdou na 61 tisíc korun měsíčně, tedy více než dvojnásobek americké minimální mzdy, která se momentálně pohybuje kolem 28 500 korun.

Skladník

Práce ve skladu je dalším oblíbencem u brigádníků z řad cizinců. V Česku se měsíční mzda za práci ve skladu pohybuje kolem 23 800 korun, v USA si však skladník vydělá v průměru 70 tisíc korun.

Servírka/číšník

Servírky a číšníci jsou v Americe jedni z nejhůře placených zaměstnanců – stejně jako u nás, kde si vydělají průměrně 19 500 korun za měsíc. Ve Spojených státech to je v přepočtu asi 44 800 korun.

Celkově lze říci, že průměrná mzda v USA je vyšší než v mnoha zemích světa, ale stále se výrazně liší v závislosti na oboru a geografické oblasti. Průměrná mzda v USA také závisí na dalších faktorech, jako jsou pracovní zkušenosti, vzdělání, dovednosti a pracovní podmínky, které mohou ovlivnit výši platu a celkovou životní úroveň.