Kolik stojí doporučený dopis v roce 2021

Zajímá vás, kolik zaplatíte za poslání doporučeného dopisu? Máme pro váš aktuální informace. V dnešním článku se dozvíte také to, za jak dlouho doporučený dopis přijde nebo jestli vám Česká pošta něco zaplatí, pokud dopis ztratí.
Logo Fondik.cz
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
21/2/2021

Doporučený dopis je speciální typ dopisu, u kterého vám Česká pošta vystaví potvrzení o odeslání. Při posílání doporučeného dopisu je potřeba vyplnit podací lístek, do kterého napíšete údaje o odesílateli a adresátovi.

Kolik stojí poslání doporučeného dopisu?

Při posílání doporučeného dopisu Českou poštou máte dvě možnosti - můžete si zvolit buď ekonomickou, nebo prioritní variantu. Ty se liší cenou i délkou dodání.

Ekonomická varianta je levnější a o něco pomalejší. Funguje tak, že když doporučený dopis dorazí na cílovou pobočku pošty, pošta ho může doručit až následující pracovní den.

Naopak u prioritní varianty se pošta musí pokusit o doručení ještě v ten samý den, kdy dopis dorazil na cílovou pobočku pošty.

V praxi to vypadá tak, že pokud doporučený dopis pošlete například v pondělí, u prioritního způsobu poslání dopis adresátovi dojde zpravidla už v úterý. U ekonomického způsobu poslání dopis dojde zpravidla ve středu.  

Jaké jsou ceny poslání doporučeného dopisu?

U ekonomické varianty zaplatíte:

 • 47 korun za klasické psaní o hmotnosti do 50g
 • 55 korun za psaní o hmotnosti do 100 g
 • 57 korun za psaní o hmotnosti do 500 g
 • 63 korun za psaní o hmotnosti do 1 kg
 • 69 korun za psaní o hmotnosti do 2 kg

U prioritní varianty zaplatíte:

 • 54 korun za klasické psaní o hmotnosti do 50g
 • 62 korun za psaní o hmotnosti do 100 g
 • 64 korun za psaní o hmotnosti do 500 g
 • 70 korun za psaní o hmotnosti do 1 kg
 • 76 korun za psaní o hmotnosti do 2 kg

Jak je vidět, ceny ekonomického a prioritního způsobu podání se od sebe nijak dramaticky neliší. Pokud vám tolik nezáleží na rychlosti, doporučujeme zvolit ekonomickou variantu. Pokud na doručení dopisu spěcháte, vyplatí se připlatit si pár korun za prioritní dodání.

Jaká je maximální velikost a hmotnost doporučeného dopisu?

U České pošty můžete posílat doporučený dopis o maximálních rozměrech 50 x 35 x 5 centimetrů a maximální hmotnosti 2,5 kilogramu.

Jak sledovat stav zásilky?

Až dopis pošlete, můžete ho sledovat prostřednictvím služby Track and Trace na webu České pošty. Stačí zadat číslo zásilky a potvrdit. Zásilku můžete také sledovat v mobilní aplikaci. Informace o tom, kde se dopis nachází, a jestli už byl doručen, se můžete dozvědět také na infolince 954 40 66 99. Na tu se dá podle našich zkušeností snadno dovolat - operátoři jsou navíc poměrně příjemní a ochtotní.

Pozor si dejte jen na to, že informace o stavu dodání jsou dostupné až druhý den po odeslání zásilky.

Jak dlouho je doporučený dopis uložen na poště, pokud si ho adresát nepřevezme?

Pokud se adresáta nepodaří zastihnout, je dopis uložen na poště, kde si ho příjemce může vyzvednout. Standardně je zde dopis uložen po dobu patnácti dní.

Pokud chcete jako odesílatel tuto dobu prodloužit, musíte si připlatit. Za 20 korun může být patnáctidenní lhůta prodloužena na třicet dní. O tuto doplňkovou službu je potřeba si říct na přepážce při odesílání dopisu.

Lhůtu však může prodloužit i adresát. Podle našich zkušeností stačí zavolat na poštu a domluvit se, že tam dopis nechají pár dní navíc. V tomto případě se podle našich zkušeností nic neplatí.

Zaplatí mi něco Česká pošta, pokud doporučený dopis nedoručí?

Pokud Česká pošta váš doporučený dopis nedoručí a ztratí ho, máte nárok na odškodné. Pokud si vaše psaní extra nepojistíte, standardně máte nárok až na 1 080 korun v případě, že jste dopis poslali prioritně. Pokud jste ho poslali prostřednictvím ekonomické varianty, máte nárok až na 940 korun. Při žádosti o odškodnění je nejlepší zavolat na infolinku 800 104 410.

Kolik stojí doplňkové služby?

Při posílání doporučeného dopisu si můžete dokoupit i doplňkové služby. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Dobírka - cena je 14 korun - při dodání dopisu pošta od příjemce vybere odesílatelem stanovenou peněžní částku a vyplatí vám ji buď v hotovosti, nebo na bankovní účet.
 • Dodání do vlastních rukou - cena je 13 korun - jak název napovídá, váš dopis bude předán pouze do vlastních rukou adresáta (nebo jeho zmocněnci či zákonnému zástupci).
 • Elektronické avizování - cena je 3 koruny - po dodání dopisu vám přijde e-mail nebo SMSka.

Mimochodem, pokud doporučené dopisy nebo balíky podáváte často, vyplatí se pořídit si zákaznickou kartu České pošty. Ušetříte pár korun při posílání dopisů (bez karty stojí dopis 47 nebo 54 korun, s kartou 45 a 52 korun). A také získáte některé doplňkové služby zdarma - například elektronické avízo přes e-mail či SMSku o tom, že váš dopis došel.

Vedle toho vás zákaznická karta ušetří otravného vyplňování podacích lístků. Místo nich stačí na poště ukázat vaši kartu.