Kolik si vydělají nejbohatší lidé světa za jednu minutu?

Ani nejlépe placené profese v Čechách vám za měsíc nevydělají částku, kterou si těchto pět nejbohatších lidí světa vydělá během jedné minuty. Pojďte se s námi podívat, o kolik za minutu zbohatne Jeff Bezos a další světoví miliardáři a také na to, jak ke svému jmění přišli.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Jeff Bezos, Amazon – 230 000 dolarů / 5.1 milionu Kč za minutu

Momentálně nejbohatším člověkem na světě je majitel Amazonu. Internetový obchod původně zaměřený pouze na prodej knih totiž založil roku 1994 v garáži. Nyní už obchod prodává nejen knihy, DVD, CD a své vlastní čtečky elektronických knih, ale i další různé kategorie zboží – od obuvi až po hračky.

Mimo to Bezos skoupil i internetovou filmovou databázi IMDb, deník The Washington Post a založil společnost Blue Origin, která rozvíjí vesmírnou turistiku. Jeho dalším cílem je, aby byly objednávky z Amazonu rozváženy drony, a to vlastně charakterizuje tajemství jeho úspěchu – snaží se jít neustále dopředu.

A tak si za svůj minutový výdělek ve výši 5 milionů korun může koupit třeba nový byt v Praze, který by většina z nás splácela po zbytek života.

Bill Gates, Microsoft – 7 610 dolarů / 169 470 Kč za minutu

Jakožto syn firemního právníka byl v šesté třídě poslán na prestižní soukromou školu, kde měl tehdy ještě vzácnou možnost pracovat s počítači. V 17 letech vytvořil pro školu svůj první program. Během studia na Harvardu, v roce 1975, založili s Paulem Allenem společnost Microsoft prodávající jejich programátorský jazyk firmám.

Zásadní obrat nastal, když společnost IBM uvedla na trh své první osobní počítače a koupila pro ně právě operační systém Microsoft. Gates se rozhodl ukončit studium a naplno se věnovat práci. V současné době se věnuje již jen nadaci pro vzdělávání menšin a prevenci nemocí v zemích třetího světa, kterou založil se svojí manželkou Melindou.

I když už je v důchodu, jeho příjem za jedinou minutu je více než pětinásobkem průměrného měsíčního platu v Česku.

Warren Buffett, Berkshire Hathaway – 16 600 dolarů / 369 670 Kč za minutu

Je synem burzovního makléře a jeho obchodní talent se projevoval již od útlého věku – v šesti letech rozprodával plechovky Coca Coly s několikacentovou přirážkou, ve čtrnácti koupil pár hektarů zemědělské půdy, aby ji pronajímal místním farmářům, a tak dál.

Ve 32 letech investoval do Berkshire Hathaway, kterou během pouhých tří let převzal a přetvořil v úspěšný holding. Svými neomylnými předpověďmi vývoje trhu si vysloužil přezdívku Věstec. Akcionáře i širokou veřejnost neustále okouzluje skromností.

Jeho minutový výdělek by pokryl až 27 měsíčních nájmů menšího bytu v Brně a dobře si uvědomuje, že to není samozřejmost. Jeho hlavní zálibou je dobročinnost, kterou se snaží pomoci méně šťastným rodinám.

Bernard Arnault, Moët Hennessy Louis Vuitton – 60 500 dolarů / 1.35 milionu Kč za minutu

Francouzský magnát obchoduje s luxusním zbožím, a to v oblasti módy, alkoholu i kosmetiky. Patří pod něj i další světoznámé značky jako Dior, Marc Jacobs nebo Sephora. Arnault byl hned po studiu zaměstnán ve firmě svého otce, ze které během pár let vybudoval dobře vydělávající podnik pronajímající nemovitosti pro rekreační účely. Poté díky známostem získal holding Financière Agache, pod který patřil mimo jiné Dior.

Pro rozšíření svého podnikání začal postupně skupovat akcie společnosti LVMH, čímž ukončil předešlý spor mezi Moët Hennessy a Louisem Vuittonem – koupil tolik akcií, že pod sebe dostal obě strany.

Za skoro 1.4 milionu korun, které mu dnes tyto akcie vynáší za pouhou minutu, by si mohl ihned koupit menší vybavenou jachtu.

Mark Zuckerberg, Facebook – 28 500 dolarů / 635 000 Kč za minutu

První věc, kterou naprogramoval, byl ZuckNet – software pro zubařskou ordinaci jeho otce. Po střední (kde byl kapitánem šermířského týmu a věnoval se recitaci eposů ve staré řečtině a latině) nastoupil na Harvard, v druháku ale studium ukončil poté, co se svými spolužáky založili v jejich pokoji na koleji roku 2004 Facebook. Původně to měla být sociální síť pro studenty soukromých škol, jenže během pár let se přidaly další miliony lidí z celého světa a zároveň s nimi zájemci o umístění jejich reklamy na tak populární web.

V současnosti si za jednu minutu vydělá částku, která by třikrát pokryla roční poplatek za magisterské studium na University College London a zadlužila běžného studenta na mnoho let dopředu. On většinu svého výdělku věnuje na dobročinné účely.