Nejbohatší člověk světa Jeff Bezos má majetek o velikosti 114 miliard dolarů

Zakladatel jednoho z největších online obchodů Amazon platí už několik let za nejbohatšího člověka planety. Nepochází přitom z nijak bohaté rodiny. Měl prostě jen talent a dobrý nápad a z obou věcí dokázal vytěžit maximum.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Jeff Bezos pochází z amerického Albuquerque, kde ho vychovala jeho matka pocházející z rodiny farmářů (než odešel její otec předčasně do důchodu a uchýlil se na rodinnou farmu, byl však oblastním ředitelem v agentuře pro atomovou energii) a adoptivní otec Miguel Bezos, který uprchnul před režimem z rodné Kuby v pouhých 16 letech do USA.

Právě Miguel, který kdysi začínal od nuly, kladl velký důraz na vzdělání, protože „je to něco, co vám nikdo nemůže vzít.“ Možná to je důvod, proč byl Jeff velmi snaživým studentem. Své technické nadání se rozhodl rozvíjet na Princetonské univerzitě, kde měl v oboru informatiky jedny z nejlepších výsledků.

Růst Amazonu

Po úspěšném dokončení studia roku 1986 pracoval jako informatik v několika společnostech, mimo jiné i ve firmě Fitel, kde měl na starosti rozvoj sítě pro mezinárodní obchod. V roce 1993 se rozhodl založit internetové knihkupectví původně pojmenované Cadabra. Mělo být největším knihkupectvím na světě. Brzy ho přejmenoval na Amazon (podle řeky Amazonky, která je také největší na světě) a investoval do něj téměř 300 tisíc dolarů, které mu věnovali rodiče.

Během dalších 4 let rozšířil nabídku o hudební a video sekci, nakonec i o spotřební zboží. V roce 2000 začaly výdělky stagnovat a vedly téměř k bankrotu, Bezos si půjčil dvě miliardy dolarů a během tří let se podařilo opět přivést Amazon k zisku. Největší růst společnost zaznamenává od roku 2016.

Bezos provozuje také cloudovou službu Amazon Web Services, kterou využívá i CIA, a uvedl na trh vlastní čtečku knih Amazon Kindle. Mezi jeho další investice patří založení společnosti Blue Origin, která se zabývá výzkumem cestování do vesmíru, nebo zakoupení novin The Washington Post za čtvrt miliardy dolarů.

Filantrop, nebo vykořisťovatel?

Co se týče jeho filantropických snah, 8 let finančně podporoval výzkum rakoviny, věnoval půl milionu dolarů organizaci Worldreader, která zajišťuje přístup ke knihám v rozvojových zemích, finančně podporuje několik projektů, které zajišťují pomoc bezdomovcům a znevýhodněným dětem, a je také přispěvatelem Gatesova programu zabývajícího se výzkumem ekologických zdrojů energie.

Na druhou stranu se na Bezosovu hlavu v posledních letech často snáší kritika za nedůstojné pracovní podmínky a minimální platy dělníků Amazonu. Jeho obrazu v očích veřejnosti nepomohl ani nedávný rozvod se spisovatelkou MacKenzie Bezos způsobený Jeffovou nevěrou. To nicméně nemění nic na tom, že i po finančním vyrovnání se svou bývalou ženou zůstává nejbohatším mužem planety se jměním o velikosti 114 miliard dolarů, tedy téměř 2,6 bilionu korun.

No items found.