Práce v Amazonu - jaké pozice nabízejí a kolik platí?

Gigant na poli e-shopů neustále nabírá nové zaměstnance, a to i v České republice, kde otevřel své první pracoviště roku 2013. Ať už uvažujete nad prací pro Amazon, nebo vás jen zajímá, jaké pracovní prostředí nabízí, všechny důležité informace se dozvíte v našem článku.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
13/5/2022 2:00 AM

Proč vůbec Amazon shání zaměstnance v Čechách?

Amazon je jeden z největších internetových obchodů současnosti a po celém světě provozuje přes 175 distribučních center. U nás bylo v roce 2013 prvně otevřeno jeho centrum vráceného zboží a o dva roky později vedle něj vyrostlo první české distribuční centrum Amazonu.

Momentálně u nás Amazon zaměstnává asi 5 000 pracovníků, z nichž jsou více než 3 000 stálých a přibližně 2 000 sezonních. Zaměstnanci dojíždí za prací do obce Dobrovíz nacházející se v okrese Praha-západ. Jinde na území České republiky se zatím pracoviště e-shopu nenacházejí.

Oplocené distribuční centrum Amazonu v obci Dobrovíz u Prahy.
Distribuční centrum Amazonu v obci Dobrovíz.

Jaké pozice nabízejí?

Česká pobočka Amazonu nejčastěji přijímá nové zaměstnance na pozice dělníků obstarávajících balení a odesílání objednávek, ale také závodních techniků. Co se týče administrativní práce pro Amazon, nejširší je nabídka pozic v řízení lidských zdrojů. Seznam všech aktuálně nabízených pozic najdete zde.

Jak je práce placená?

Zatímco ještě loni dosahovala hrubá hodinová mzda řadového zaměstnance Amazonu 150 korun, letos je to už 160 až 175 korun na hodinu + až 10% bonusy. Výše částky se odvíjí především od toho, jak dlouho už ve firmě pracujeme. Pracovníci na vedoucích pozicích si pak přijdou na 205 až 225 korun za hodinu.

Jak těžké je práci v Amazonu získat? Co čekat u výběrového řízení?

K práci v Amazonu vedou v podstatě tři kroky:

  • zaslání životopisu, který ověří, že máme pro danou pozici předpoklady
  • telefonický pohovor s personalistou Amazonu
  • osobní pohovor s naším budoucím nadřízeným.

Cesta k pracovní dohodě je ale samozřejmě různě složitá pro různé pozice. Dělnické pozice jsou otevřeny téměř komukoli nehledě na délku předchozí praxe nebo dosažené vzdělání, musí však ve vstupním dotazníku například souhlasit s tím, že ve výjimečných případech odpracují směny navíc, a to i ve svátky.

Technici by se měli prokázat příslušným vzděláním nebo kvalifikací v oboru. U administrativních pracovníků je vyžadována znalost anglického jazyka a většinou také bakalářský titul. Amazon dává příležitost čerstvým absolventům, proto praxe v oboru není vždy nutná.

Uchazeči o manažerské pozice musí zpravidla projít hned několika koly pohovorů, které bývají vedeny v angličtině. Ani v tomto případě není vždy nezbytně nutná praxe, pohovory se zaměřují spíše na klíčové vlastnosti, které by měli osoby na vedoucích pozicích mít.

Amazon se snaží poskytovat rovné příležitosti a může nabídnout vhodnou práci například i osobám s handicapem.

Jaké mají zaměstnanci benefity?

Velmi vstřícným krokem je zajištění dopravy do a z práce zdarma. V Amazonu přitom pracují lidé z více než 50 různých obcí Středočeského a Ústeckého kraje, přičemž některé z nich jsou vzdáleny i 80 kilometrů. Dopravu zajišťují svozové autobusy, které na náklady Amazonu odvezou zaměstnance do práce a zase z práce. Všechny svozové trasy najdete zde.

Google mapa, která ukazuje trasu z obce Dobrovíz do Ústí nad Labem - vzdálenost je zhruba 90 kilometrů.
Distribuční centrum Amazonu je od Ústí nad Labem vzdálené zhruba 90 kilometrů. Od centra Prahy pak zhruba 20 kilometrů.

Zaměstnanci mají k dispozici také jídelnu s dotovanými obědy. Jedno teplé jídlo je tedy vyjde jen na 25 korun a nápoje jsou zcela zdarma.

Mezi příjemné benefity patří i pět týdnů placené dovolené za rok a příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění. Za zmínku stojí také program Career Choice, který zaměstnancům proplácí až z 95 % jakýkoliv kurz, který jim umožní získat diplom či certifikát a posunout ho tak v kariéře.

Jak je práce náročná?

Náročnost práce se samozřejmě odvíjí od pozice, kterou v Amazonu zastáváme. Pokud ale budeme brát v úvahu tu nejčastější dělnickou pozici, kde je náplní práce příprava zásilek, náročnost pak spočívá hlavně v desetihodinové pracovní době. Kvůli tomu, že má jedna směna i s přestávkami přibližně 11 hodin, pracovní týden je zkrácen na 4 dny. Strávit tolik času v práci za jediný den však může být velmi vyčerpávající.

Také je nutné být odolný vůči nátlaku na dodržování kvót a důsledně dodržovat všechny bezpečnostní předpisy. Výkonnost zaměstnanců i dodržování interních předpisů jsou přísně sledovány, mimo jiné pomocí kamerového systému. Pracovníci také musejí při velké vytíženosti e-shopu plnit povinné přesčasy.

Pro koho je práce v Amazonu vhodná?

Co se týče práce ve skladu, jedná se o monotónní a fyzicky poměrně náročnou práci, kde je navíc přísně sledován výkon. Občas proniknou na veřejnost stížnosti některých zaměstnanců, kterým vadí především neustálý kamerový dohled, povinné směny navíc, odepírání odměn, pokud zaměstnanec stoprocentně nesplní docházku (omluvena není ani návštěva u lékaře), stále se zvyšující nároky a celkové vnímání zaměstnance spíše jako robota.

Jednání se zaměstnanci odpovídá gigantičnosti celého podniku a je značně neosobní, oporou při práci jsou nám tak spíše kolegové než nadřízení. Pracovní prostředí však dlouhodobým přátelským vztahům s kolegy nepřeje, fluktuace zaměstnanců je v Amazonu enormní.

Na druhou stranu se o tuto práci může ucházet téměř kdokoli, nábor probíhá skoro neustále a hodinová mzda je v rámci Česka nadprůměrná. Pokud tedy potřebujeme rychle dostat práci a začít vydělávat, Amazon je rozhodně schůdná možnost.