Kolik stojí axolotl - cena

Axolotl mexický je obojživelník, jehož jméno pochází z aztéčtiny a v doslovném překladu znamená “vodní pes”, v češtině však spíše narazíte na jména jako vodní dráček nebo tygří mlok. Původem pochází z mexických jezer, konkrétně z jezera Xochimilco a Chalco v blízkosti dnešní metropole Mexico City. Starodávným Aztékům jejich neobvyklý vzhled připomínal božskou bytost, proto mu přezdívali vodní bůh. V minulosti sloužil jako luxusní pochoutka na mexickém rybím trhu, naštěstí ho nyní chrání zákon a najdete ho nejčastěji v akváriích než v restauracích.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
2/4/2022 2:00 AM

Axolotl dorůstá do velikosti 25-35cm včetně ocasu a dosahuje hmotnosti až 300g. Dožívá se průměrně 15 let, při správné péči dokonce až 25 let. Co však nejvíce upoutá pozornost je jeho jedinečný vzhled. V přírodě má obvykle šedé nebo černé zbarvení, ale v zajetí byl vyšlechtěn do různých barevných variant. Tou nejžádanější je albinotická bílá varianta, u které vyniknou axolotlovy nápadné vyčnívající keříčkovité žábry.

Tento pozoruhodný obojživelník vypadá lehce groteskně se svou širokou hlavou s malýma očima, dvěma otvory pro nádech vzdušného kyslíku a velkou tlamou. Celé tělo pokrývá jemná slizká kůže a na ocase je viditelný kožní lem. Jeho dva páry končetin mají odlišný počet prstů - přední mají čtyři a zadní pět prstů. Končetiny však používá pouze pro stabilizaci těla pod vodou, k pohybu slouží jeho ocas.

Kde a za kolik sehnat axolotla?

Tento zajímavý obojživelník se může stát ozdobou vašeho akvária velmi snadno a za nízkou cenu. Najdete ho totiž v běžných zverimexech nebo specializovaných prodejnách s vodními živočichy a obojživelníky.

Další možností je odkup přímo od chovatelů, kteří své unikátní jedinečné mazlíčky rozmnožují a nabízejí k odkupu nejčastěji přes internet na inzertních portálech, na webových stránkách zverimexů nebo komunitních stránkách všech chovatelů.  Průměrná cena za takového axolotla mexického se pohybuje v rozmezí od 50 Kč do 250 Kč, záleží samozřejmě na barevné variantě, jeho velikosti a dalších parametrech.

Péče o axolotla

Axolotlovo přirozené prostředí je chladná sladká voda bohatá na kyslík, tomu je tedy nutné co nejvíce přizpůsobit prostředí akvária. Pořiďte především dostatečně velké akvárium, o objemu minimálně 50 litrů pro jednoho axolotla, při vyšším počtu nutnost většího akvária.

Teplota vody je velmi důležitá a měla by se pohybovat mezi 14 a 20 stupni Celsia, při nižší teplotě se jejich metabolismus zpomaluje a přestávají jíst, při vyšší teplotě jsou náchylnější na nemoci a mohou dokonce i uhynout. Axolotlům vyhovuje tvrdá voda s hodnotou pH 7 až 7,5, která musí být dostatečně okysličená, proto se doporučuje mít vodní externí filtr spolu s vodním čerpadlem pro čistotu vody, na kterou jsou axolotlové velmi citliví.

Co se týče vybavení akvária, na dno umístěte jemný štěrk nebo tupé kamínky a osázejte mnoha hrubolistými rostlinami s pevnými kořeny, jelikož axolotl se rád schovává a pohybuje po dně a rostliny může i vyhrabávat. Nedoporučuje se chovat axolotla s dalšími rybičkami nebo vodními živočichy v jednom akváriu, protože by se mohli stát zpestřením jeho jídelníčku.

Potrava axolotlů je tedy masitá, nejvíce si pochutnává na žížalách, patentkách, plžích, nitěnkách,  švábech, komárech, mouchách nebo na larvách. Je dobré krmit axolotla pinzetou přímo do tlamy, potrava tak nebude padat do vody a znečišťovat ji. Mladé axolotly je potřeba krmit denně, starší jedince stačí jednou až dvakrát týdně.

Rozmnožování axolotlů

Axolotl je společenský tvor, ale pouze ke svému vlastnímu druhu. Doporučuje se tedy chovat alespoň dva jedince, aby dobře prospívali. V případě pořízení samce a samičky můžete upravit podmínky v akváriu pro jejich rozmnožování. Pohlavní dospělosti dosahují již mezi 18 - 24 měsíci života, u samců se dá poznat podle vzhledu jejich kloaky, která je zduřelá.

Samičkám se naopak zbarví konečky prstů do tmavé barvy. Pro období rozmnožování je nutné snížit teplotu vody akvária na 12 stupňů Celsia. Rozmnožování probíhá tím způsobem, že samec axolotla vypouští sperma, které samička nasává do své kloaky. Po oplodnění samička klade velký počet vajíček (70 až 800) na vodní rostliny, na jejich kořeny nebo na kamenné dno akvária.

Beznohé larvy se vylíhnou zhruba za 2 až 3 týdny, jsou dlouhé asi 12 mm a je nutné je často krmit. Následně se jim v průběhu růstu vytvoří přední a poté zadní končetiny. Za rok vám dorostou do velikosti 20 cm a brzy se budou moci začít znovu rozmnožovat. Je tedy na zvážení každého chovatele, zda se do rozmnožování těchto pozoruhodných tvorů pustit.

Zajímavosti

Největší zajímavostí axolotla je jeho vysoká schopnost regenerace, díky níž může obnovovat celé ztracené části těla jako nožky, kusy žáber, oči, srdce, vaječníky, ocas nebo centrální nervovou soustavu. Z toho důvodu je předmětem zájmu vědců, kteří jeho jedinečnou genetickou schopnost regenerace zkoumají s nadějí využít jeho geny v budoucnu v lidském těle.

Další zajímavostí je jeho setrvání v larválním stádiu, tedy jako pulec, po celý svůj život. Zároveň je ale pohlavně dospělý a může se rozmnožovat. V přírodě dochází pouze ojediněle ke kompletní metamorfóze, kdy se z axolotla stane dospělý suchozemský tvor (zakrní mu žábra). V zajetí toho lze dosáhnout uměle podáváním hormonů ze štítné žlázy.